8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli problemleri çözme başarılarını yordayan değişkenlerin incelenmesi
Examination of variables predictive of 8th grade students' success in solving skill-based problems
  1. Tez No: 952328
  2. Yazar: SERDAR VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli problemleri çözme başarılarını yordayan değişkenleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Zonguldak ili Alaplı ilçesinde ortaokul sekizinci sınıfta öğrenim gören 243 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama deseninde yapılmıştır ve korelasyonel araştırma yöntemi temel alınarak tasarlanmıştır. Veriler,“Beceri Temelli Problem Başarı Testi”,“Üstbilişsel Öz düzenleme Ölçeği”,“Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği”,“Ortaokul Matematik Okuryazarlığı Özyeterlik Ölçeği”,“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”,“Matematik Motivasyon Ölçeği”ve“İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği”ile toplanmıştır. Beceri temelli problem başarı testi için Polya'nın (1957) problem çözme basamakları doğrultusunda“Dereceli Puanlama Anahtarı”oluşturularak cevaplar puanlanmıştır. Verilerin analizinde korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve PROCESS makro regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin beceri temelli matematik problemi çözme başarılarının“başarısız”, üstbilişsel öz düzenleme becerilerinin“yüksek”, matematik problemi çözmeye yönelik tutumlarının“orta”, matematik okuryazarlığı özyeterliklerinin“orta”, matematiğe yönelik tutumlarının“orta”, matematik motivasyonlarının“yüksek”ve matematik kaygılarının“orta”düzeyde olduğu; üstbilişsel öz düzenleme becerisi, matematik problemi çözme tutumu, matematik okuryazarlığı, matematik tutumu, matematik motivasyonu ve matematik kaygısının birlikte beceri temelli matematik problemi çözme başarısını anlamlı olarak yordadığı; değişkenlerin regresyon katsayılarının anlamlılığına göre matematik okuryazarlığı, matematik tutumu ve matematik motivasyonunun beceri temelli matematik problemi çözme başarısını anlamlı olarak yordadığı; üstbilişsel öz düzenleme becerisinin matematik motivasyonu ile beceri temelli matematik problemi çözme başarısı arasında anlamlı bir aracılık rolü üstlendiği, matematik motivasyonu ile üstbilişsel öz düzenleme arasındaki ilişkinin kaygı tarafından düzenlendiği, üstbilişsel öz düzenleme becerisi ile beceri temelli matematik problemi çözme başarısı arasındaki ilişkide matematik problemi çözme tutumunun düzenleyici etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the variables that predict the success of 8th grade students in solving skill-based problems. The research was conducted with 243 eighth grade students studying in the middle school in Alaplı district of Zonguldak province in the 2023-2024 Academic Year. The study was conducted using a descriptive scanning design, one of the quantitative research methods, and was designed based on the correlational research method. Data were collected with“Skill-Based Problem Achievement Test”,“Metacognitive Self-regulation Scale”,“Mathematics Problem Solving Attitude Scale”,“Middle School Mathematical Literacy Self-efficacy Scale”,“Attitude Towards Mathematics Scale”,“Mathematics Motivation Scale”and“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students”. For the skill-based problem achievement test, a“Graded Scoring Key”was created in line with Polya's (1957) problem solving steps and the answers were scored. Correlation analysis, multiple linear regression analysis and PROCESS macro regression analysis were used in the analysis of the data. In the study, it was found that the students' skill-based mathematics problem solving success was“unsuccessful”, their metacognitive self-regulation skills were“high”, their attitudes towards mathematics problem solving were“medium”, their mathematical literacy self-efficacy was“medium”, their attitudes towards mathematics were“medium”, their mathematics motivation was“high”and their mathematics anxiety was“medium”; metacognitive self-regulation skill, mathematics problem solving attitude, mathematics literacy, mathematics attitude, mathematics motivation and mathematics anxiety together significantly predicted skill-based mathematics problem solving success; according to the significance of the regression coefficients of the variables, mathematics literacy, mathematics attitude and mathematics motivation significantly predicted skill-based mathematics problem solving success; it was concluded that metacognitive self-regulation skill played a significant mediating role between mathematics motivation and skill-based mathematics problem solving success, that the relationship between mathematics motivation and metacognitive self-regulation was moderated by anxiety, and that mathematics problem solving attitude did not have a moderating effect on the relationship between metacognitive self-regulation skill and skill-based mathematics problem solving success.