Identity construction, tension navigation, and pedagogical change among transnational esl graduate teaching assistants at a Midwest university in the U.S.A
Ortabatı Amerika'daki bir üniversitede görev yapan ulusötesi lisansüstü İngilizce öğretim asistanlarının kimlik inşası, karşılaştıkları sorunlar ve pedagojik değişimleri
- Tez No: 952349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EDA IŞIK, DR. SEBAHAT YASEMİN TEZGİDEN CAKCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ABD yükseköğretiminde giderek artan nüfuzlarına rağmen, ulusötesi lisansüstü öğretim asistanları (LÖA'lar), araştırmalarda yeterince temsil edilmemektedir. Mevcut çalışmalar dil öğretmeni kimliği, LÖA kimliği ve ulusötesi deneyimleri ayrı ayrı incelemiş olsa da ulusötesi LÖA'ların kimliklerini nasıl inşa ettiklerini, mesleki gerilimleri nasıl deneyimlediklerini ve zamanla pedagojik uygulamalarını nasıl değiştirdiklerini bütüncül bir şekilde ele alan uzun süreli araştırmalara duyulan ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle, Norton'un (2013) postyapısalcı bakış açısı ve Yazan'ın (2023) Dil Öğretmeni Kimliği için Kavramsal Çerçevesi ile yürütülen bu çalışma, ABD'de bulunan bir İkinci Dil Olarak İngilizce programında, 16 haftalık bir dönem boyunca, birinci sınıf ve ikinci sınıf olmak üzere iki ulusötesi LÖA'nın kimlik inşalarını, yaşadıkları gerilimleri ve pedagojik uygulamalarını irdelemiştir. Yin'in (2016) beş aşamalı yöntemi ve Saldaña'nın (2013) iki döngülü kodlama süreci ile gerçekleştirilen nitel çoklu olay çalışması tasarımında, üç aşamalı sınıf gözlemleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yansıtıcı günlükler kullanılmış; verilerin titizlikle analiz edilmesi için ara kodlayıcı anlaşması sağlanmıştır. Bulgular, her iki katılımcının da kimliklerini yeniden şekillendirdiğini ve uzun vadeli hedeflerini desteklemek amacıyla öğrenci kimlikleri yerine öğretim rollerini önceliklendirdiğini ortaya koymuştur. Fakat bunun yanında bu çoklu ve parçalı kimlikler; öğrencilere karşı duyulan empati ile kurumsal beklentiler arasında sıkışmışlık, Amerikan aksanıyla konuşamamanın getirdiği öz şüphe ve resmi unvanlarla fiili öğretim sorumlulukları arasındaki uyumsuzluk gibi çeşitli kimlik gerilimlerine yol açmıştır. Bu deneyimler aynı zamanda katılımcıların pedagojisini de şekillendirmiş; her ne kadar farklı düzeylerde olsa da, her ikisi de daha diyalojik ve öğrenci merkezli bir öğretim anlayışına yönelmiştir. Böylece, kendi kültürel eğitim gelenekleri ile ABD'deki kurumsal beklenti ve normlar arasında bir denge kurmaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
Despite their growing presence in U.S. higher education, transnational graduate teaching assistants (GTAs) remain underrepresented in research. While existing studies have explored language teacher identity, GTA identity, and transnational experiences in isolation, there is a pressing need for longitudinal research that holistically examines how transnational GTAs construct and navigate their identities, experience professional tensions, and adapt their pedagogical practices over time. Hence, this study, framed by a poststructuralist lens (Norton, 2013) and Yazan's (2023) Conceptual Framework for Language Teacher Identity (LTI), explored the identity constructions, tensions, and pedagogical practices of one first-year and one second-year transnational GTA over a 16-week semester in a U.S.-based ESL program. A qualitative multiple case study design was employed, using three-step classroom observations, semi-structured interviews, and reflective journals. Data were analyzed through an iterative process of inductive thematic analysis, following Yin's (2016) five-step method and Saldaña's (2013) two-cycle coding, with intercoder agreement to ensure rigor. Findings revealed that both participants reshaped their identities and prioritized their teaching roles over student identities to support their growth and long-term goals. However, their dual and fragmented identities also led to tensions, including balancing empathy with institutional demands, facing self-doubt due to native speakerism, and struggling with the mismatch between their official title and actual teaching responsibilities. These also shaped the participants' pedagogy, leading both, albeit to varying degrees, to shift toward more dialogic and student-centered teaching as they sought to reconcile the educational conventions of their home cultures with the expectations and norms of their U.S. institutional context.