Urban transformation of Late Byzantine Anatolian cities in the thirteenth century
On üçüncü yüzyılda Geç Bizans Anadolu şehirlerinin kentsel dönüşümü
  1. Tez No: 952356
  2. Yazar: FURKAN ÇAĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA ZAVAGNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, 1204'teki Dördüncü Haçlı Seferi'nden sonra İznik İmparatorluğu ve Trabzon İmparatorluğu olmak üzere iki ardıl devletin ortaya çıkmasıyla siyasi parçalanma ve Bizanslılar ve Anadolu Selçukluları arasındaki sınır politikalarının karakterize ettiği bir dönem olan on üçüncü yüzyılda Geç Bizans Anadolu kentlerinin kentsel dönüşümünü göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, on üçüncü yüzyılda Anadolu'daki şehirlerin, Dördüncü Haçlı Seferi'nden sonra imparatorluk gücünün kaybı, özellikle Anadolu Selçuklu Sultanlığından ve göçebe Türklerden gelen askeri tehditler, büyüten ticari bağlar ve sınırda kültürler arası etkileşimler gibi değişen sosyo-politik, ekonomik ve kültürel faktörlere tepkilerini ve uyumlarını araştırmaktadır ve dört farklı şehre odaklanmaktadır: Nicaea, Trebizond, Laodicaea ve Ephesos. Disiplinler arası bir yaklaşım kullanarak, zengin edebi kaynakları maddi kültür kaynakları ile birleştirerek, tarihi coğrafyayı kullanarak, bu çalışma, bu dört şehrin bu dönemdeki sosyo-politik, ekonomik ve kültürel değişikliklere verdiği tepkilerden kaynaklanan kentsel dönüşümü göstermek için karşılaştırmalı ve tematik bir yaklaşım kullanır. Ayrıca, bu tez bu şehirlerin işlevlerini bir 'imparatorluk' başkenti olma, özellikle sınırda, stratejik konumda bulunma ve ticari ve dini çekirdeklere sahip olma çerçevesinden ele alır. Farklı coğrafyalardan vaka çalışmaları seçme tercihi, topografik ve jeopolitik değişikliklerden, imparatorluk meşruiyetinden ve kültürler arası etkileşimden etkilenen sınır dinamiklerinin gelişimini anlamaya olanak tanır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, tez Geç Bizans Anadolu şehirlerinin kentsel dönüşümünü on üçüncü yüzyıldaki koşullara karşı adaptasyonunu ve tepkilerini vurgulayarak on dördüncü yüzyılda Bizans şehrinin Türk şehrine geçiş dönemine bir zemin hazırladığını ileri sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the urban transformation of Late Byzantine Anatolian cities in the thirteenth century, a period that was characterized by political fragmentation after the emergence of two successor states – the Empire of Nicaea and the Empire of Trebizond after the Fourth Crusade in 1204 and the frontier politics between the Byzantines and the Rum Seljuqs. This study explores the reactions and adaptations of cities in Anatolia in the thirteenth century to changing socio-political, economic and cultural factors such as the loss of imperial power after the Fourth Crusade, military threats, particularly from the Rum Seljuqs and nomadic Turks, growing commercial ties, and cross-cultural interactions on the frontier, focusing on four different cities – Nicaea, Trebizond, Laodicaea, and Ephesos. Using an interdisciplinary approach, combining a wealth of literary sources with material sources, and utilizing historical geography, this study uses a comparative and thematic approach to demonstrate the urban transformation resulting from the responses of these four cities to the socio-political, economic and cultural changes of this period. Also, this thesis considers the functions of these cities within the framework of being an 'imperial' capital and strategically located, particularly on the border, and having commercial and religious nuclei. The choice of selecting case studies from different geographies allows for an understanding of the development of frontier dynamics, influenced by topographic and geopolitical changes, imperial legitimacy and cross-cultural interactions. Considering all these, the thesis argues the urban transformation of Late Byzantine Anatolia cities emphasized their adaptations and reactions to the circumstances in the thirteenth century, paving the way for the transition from Byzantine city to Turkish city in the fourteenth century.