61-72 aylık çocuklar için öz bakım becerileri ölçeği ebeveyn formu geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the self-care skills scale parent form for 61-72 month-old children
- Tez No: 952364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Okul öncesi dönem, çocukların gelişiminin en hızlı olduğu ve günlük yaşam becerilerini edindikleri süreci kapsamaktadır. Çocukların gelişim görevlerini, sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi gelecek yaşamı için temel oluşturmaktadır. Bu anlamda öz bakım becerilerinin beklenilen ölçüde kazanılmış olması, çocuğun yetişkin yardımı olmadan öz bakım gereksinimlerini ve bedensel ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabilmesine imkân tanırken, çocuğun daha bağımsız bir şekilde yaşamını sürdürebilmesine olanak sağlamaktadır. Çocukların gelecek yaşamı için kritik önem taşıyan öz bakım becerilerinin ölçülebilmesi, sürecin verimliliğini arttırması beklenmektedir. Bu noktadan hareketle araştırmada, çocukların öz bakım becerilerini belirlemek amacıyla“61-72 Aylık Çocuklar İçin Öz Bakım Becerileri Ölçeği Ebeveyn Formu Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması”yapılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemi ile Kütahya ili merkezinde bulunan anaokullarına devam eden 61-72 aylık 327 çocuğun ebeveynlerinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Ölçek 5'li likert formda olup 38 maddeden oluşmaktadır. Ebeveynlerden elde edilen verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, yapı geçerliği için faktör analizi uygulanmıştır. Ölçeğin güvenirliği için ise Cronbach Alfa testi uygulanmıştır. Bulgular incelendiğinde, ölçeğin 6 alt boyuttan oluştuğu, toplam varyans değerinin %57,53 olduğu belirlenmiştir. Gerçekleştirilen güvenirlik analizi sonucunda ise ölçeğin Cronbach Alfa katsayısı .93 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak“61-72 Aylık Çocuklar İçin Öz Bakım Becerileri Ölçeği Ebeveyn Formu”çocukların öz bakım becerilerini belirlemede geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The preschool period covers the period when children develop most rapidly and acquire daily life skills. Children's ability to fulfill their developmental tasks in a healthy manner forms the basis for their future lives. In this sense, the acquisition of self-care skills to the expected extent allows the child to meet their own self-care needs and physical needs without the help of adults, while allowing the child to continue their life more independently. It is expected that the measurement of self-care skills, which are critical for children's future lives, will increase the efficiency of the process. Based on this point,“Validity And Reliability Study Of The Self-Care Skills Scale Parent Form for 61-72 Month-Old Children”was conducted in order to determine children's self-care skills. The study group consists of parents of 327 children aged 61-72 months who attend preschools in the city center of Kütahya using the purposive sampling method. A personal information form and a scale developed by the researcher were used to collect data. The scale is in 5-point Likert form and consists of 38 items. In the analysis of the data obtained from the parents, descriptive statistics and factor analysis were applied for structural validity. Cronbach's alpha test was applied for the reliability of the scale. When the findings were examined, it was determined that the scale consisted of 6 sub-dimensions and the total variance value was 57.53%. As a result of the reliability analysis, the Cronbach Alpha coefficient of the scale was found to be .93. As a result, it was found that the“Self-Care Skills Scale Parent Form for 61-72 Month-Old Children”was a valid and reliable measurement tool in determining children's self-care skills.