Restructuring Turkish EFL teachers' role identities in emergent bilingual context: Student engagement and teacher identity on translanguaging based framework
Gelişen ikidilli bağlamda İngilizce öğretmenlerinin rol kimliklerinin yeniden yapılandırılması: Ötedilişim (Translanguagıng) temelli bir çerçevede gelişen iki dilli öğrenci katılımı ve öğretmen kimliği
- Tez No: 952400
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Ötedilişim yalnızca dilsel değil, aynı zamanda öğrencilerde yaratıcılığı, eleştirel düşünmeyi ve sosyo-kültürel gelişimi teşvik eden dönüştürücü bir süreçtir (García & Li, 2014). Bu çalışma, dördüncü sınıf gelişen iki dilli öğrenciler ile onların İngilizce öğretmenleri arasındaki ilişkisel dinamikleri incelemekte ve ötedilişim pedagojisinin öğretmenlerin mesleki rol kimliklerini nasıl yeniden yapılandırdığına odaklanmaktadır. Çalışmada öğretmenlerin inançlarının, duygusal yönelimlerinin ve öğretim tercihlerinin, ötedilişim uygulamalarıyla ilişkisel ve kimlik tanımlayıcı bir pedagojik süreç aracılığıyla nasıl değiştiği incelenmiştir. Araştırma, öğrenci katılımı bulgularını öğretmen görüşmeleriyle açıklamayı amaçlayan açıklayıcı sıralı desen ile yürütülmüştür. Üç ilkokulda ötedilişim pedagojisi uygulamasının ardından Deney ve Kontrol gruplarında Çok Dilli Öğrenci Katılımı Anketi uygulanmıştır. Sonuçlar, deney grubu öğrencilerinin bilişsel, duyuşsal, edimsel (agentic) ve davranışsal katılım düzeylerinde daha yüksek puanlar aldığını ortaya koymuştur. Bu katılımın nasıl geliştiğini daha ayrıntılı olarak incelemek için Wang'ın (2019) ötedilişim işlevleri temel alınarak Eleştirel Sınıf Söylem Çözümlemesi (CCDA) uygulanmıştır. Söylem çözümlemesi, öğrenci katılımını sürdüren gizli bir katalizör olarak işleyen“duyuşsal-kimliksel”(affective-identity) işlevi ortaya çıkarmıştır. Üç İngilizce öğretmeniyle gerçekleştirilen hizmet içi eğitim öncesi ve sonrası görüşmeler, gömülü kuram yaklaşımıyla vaka içi ve vakalar arası analizlere tabi tutulmuştur. Bulgular, ötedilişim pedagojisinin öğretmen rol kimliklerini nasıl dönüştürdüğünü açıklamak üzere Kaplan & Garner'ın (2017) Dinamik Sistemler Rol Kimliği Modeli (DSMRI) çerçevesinde yorumlanmıştır. Analiz, tek dilli maruziyetten çok dilli katılıma, otoriteden birlikte öğrenmeye, denetimden duygusal kapsayıcılığa, sınırlamalardan çok dilli öğretimsel edime geçiş gibi dört kavramsal kategori ortaya koymuştur. Bu kategoriler, ötedilişim pedagojisinin öğretmen rol kimliklerini yeniden şekillendirme gücünü ve öğrencilerin katılımı üzerindeki dönüştürücü etkisini göstermektedir. Bulgular, gelişen iki dilli öğrencilerin bulunduğu bağlamlar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Translanguaging is not merely a linguistic practice but a transformative process that fosters creativity, criticality, and socio-cultural development in learners (García & Li, 2014). This study explores the relational dynamics between fourth-grade emergent bilingual students and their EFL teachers, focusing on how translanguaging pedagogy contributes to the reconstruction of teachers' professional role identities. It examines how teachers' beliefs, emotional orientations, and instructional preferences shift through engagement with translanguaging as a relational and identity-redefining pedagogy. An explanatory sequential design guided the research by understanding student engagement results through teacher interviews and implementation of translanguaging pedagogy. After a translanguaging intervention in three schools, the Multilingual Learner Engagement Questionnaire was administered to experimental and control groups. Students in experimental classes exhibited higher levels of cognitive, affective, agentic, and behavioral engagement. To explore how translanguaging pedagogy fostered this engagement, Classroom Discourse Analysis (CDA) was applied. Based on Wang's (2019) translanguaging functions, the discourse analysis uncovered an additional affective-identity function, operating as a hidden catalyst sustaining student engagement. Using a grounded theory, pre- and post-INSET interviews with three EFL teachers were analyzed through within-case and cross-case analysis. The results were interpreted within the DSMRI framework (Kaplan & Garner, 2017) examining how translanguaging pedagogy reconstructs teacher role identities. The analysis yielded four conceptual categories: from monolingual exposure to multilingual engagement, from instructional authority to relational co-learner, from instruction control to affective inclusion, from monolingual constraints to multilingual instructional agency. These findings illustrate the transformative potential of translanguaging pedagogy in both student engagement and teacher identity reconstruction.