The role of military-industrial complex in foreign policy making: The United States, Saudi Arabia, and arms sale
Dış politika yapımında askeri-endüstriyel kompleksin rolü: Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan, ve silah satışı
  1. Tez No: 952414
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, savunma sanayi lobiciliğinin ABD dış politikası üzerindeki etkisini, Suudi Arabistan'a yapılan silah satışlarına odaklanarak incelemektedir. Küresel silah transferi verilerini kullanarak, araştırma, ABD'deki büyük savunma şirketlerinin politika sonuçlarını şekillendirmedeki rolünü analiz etmektedir. Çalışma, iç siyaset, ekonomik çıkar grupları ve dış politikanın kesişimini gözden geçirerek lobiciliğin karar alma sürecini nasıl etkilediğini vurgulamaktadır. ABD Senatosu lobi kayıtlarından ve Kongre raporlarından elde edilen verilerden yararlanan metodoloji, korelasyon analizi gibi nicel tekniklerle nitel analizi birleştirerek 2010-2024 yılları arasında lobi harcamaları ile Suudi Arabistan'a yapılan silah satışları arasındaki ilişkiyi değerlendiriyor. Vaka seçimi olarak, Başkan Trump'ın ilk döneminde Suudi Arabistan ile yapılan silah satışlarına, özellikle de 2017 yılındaki 110 milyar dolar değerindeki anlaşmaya odaklandım. Tez, ABD silah anlaşmalarının ve dış politika yapımında savunma sanayisinin tarihsel ve politik bağlamını araştırmakta ve ardından savunma sanayileri tarafından yapılan lobiciliğin bunların gerçekleşmesine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu savunmaktadır. Nitel bulgular argümanı desteklese de korelasyon analizi beklenmedik bir sonuç ortaya koymaktadır. Lobicilik için harcanan para miktarı, Suudi Arabistan'a silah satışını kolaylaştırmakta o kadar önemli değildir, yani lobicilik harcamaları düşse bile satışlar artabilir. Ancak, işe alınan lobicilerin sayısı ve politika yapıcılarla kurdukları ilişkiler, satışlarla pozitif korelasyona işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of defense industry lobbying on US foreign policy, focusing on arms sales to Saudi Arabia. Using the global arms transfer data, the research analyzes the role of major defense companies in the US in shaping policy outcomes. The study reviews the intersection of domestic politics, economic interest groups, and foreign policy, emphasizing how lobbying influences the decision making process. Drawing on data from US Senate lobbying records and Congressional reports, the methodology combines qualitative and quantitative techniques, such as correlation analysis, to assess the relationship between lobbying expenditures and arms sales to Saudi Arabia between 2010 and 2024. As the choice of case, I focused on arms sales with Saudi Arabia during President Trump's first term, specifically the 2017 deal worth $110 billion. The thesis explores the historical and political context of the US arms deals and defense industry in foreign policy making, then argues that lobbying by defense industries significantly contributes to their actualization. Even though the qualitative findings support the statement, the correlation analysis brings an unexpected outcome. The amount of money spent on lobbying is insignificant in facilitating arms sales to Saudi Arabia, meaning that even if lobbying expenditures go down, sales can increase. However, the number of lobbyists hired and their relations with policymakers indicate a positive correlation with sales.