A model proposal for the evaluation of corporate sustainability performance
Kurumsal sürdürülebilirlik performansının değerlendirilmesine yönelik bir model önerisi
  1. Tez No: 952420
  2. Yazar: CANSU DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Kurumsal Sürdürülebilirlik Performansı'nın (KSP) değerlendirilmesine yönelik bütüncül bir model önermektedir. Model, akademik literatürün ve uzmanlarla yapılan derinlemesine mülakatlardan elde edilen bulguların sentezi yoluyla geliştirilmiştir. Mevcut KSP çerçevelerinin çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) boyutlarını yeterince yansıtamaması nedeniyle, önerilen model modüler, paydaş odaklı ve sektöre uyarlanabilir bir yapı sunmaktadır. Model, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için stratejik sürdürülebilirlik hedefleri ile operasyonel uygulama arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlamaktadır. Modelin teorik katkıları arasında ÇSY boyutlarının dengeli entegrasyonu, göstergelerin tasarımında paydaş teorisinin uygulanması ve ölçeklenebilir yapısıyla esnekliğe verilen önem yer almaktadır. Yönetsel açıdan model; karar alma süreçlerini, risk yönetimini ve yasal uyumu destekleyen, mevcut sistemlere ve dijital altyapılara entegre edilebilecek pratik araçlar sunmaktadır. Model, KSP değerlendirmesindeki pek çok zorluğu ele alırken; genellenebilirlik, veri erişimi ve sektör bazlı uygulanabilirlik açısından bazı sınırlılıklar barındırmaktadır. Gelecek araştırmaların boylamsal doğrulama, dijital entegrasyon ve kültürel bağlamlandırma gibi alanlara odaklanması önerilmektedir. Sonuç olarak, bu model sürdürülebilirlik performansının daha sistematik, kapsayıcı ve eyleme geçirilebilir biçimde değerlendirilmesine yönelik anlamlı bir adım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes an integrated model for evaluating Corporate Sustainability Performance (CSP), developed through a synthesis of academic literature and findings from in-depth expert interviews. Recognizing the limitations of existing CSP frameworks in capturing Environmental, Social, and Governance (ESG) dimensions, the model introduces a modular, stakeholder-informed, and sector-adaptable structure. The model aims to bridge the gap between strategic sustainability goals and operational implementation, especially for small and medium-sized enterprises (SMEs). The model's theoretical contributions include the balanced integration of ESG pillars, the incorporation of stakeholder theory in indicator design, and the emphasis on adaptability through scalable application. From a managerial perspective, it supports decision-making, risk management, and regulatory alignment through practical tools that can be embedded into existing systems and digital infrastructures. While the model addresses many challenges in CSP evaluation, limitations remain in terms of generalizability, data availability, and sector-specific applicability. Future research should focus on longitudinal validation, digital integration, and cultural contextualization. Ultimately, the model offers a meaningful step toward more systematic, inclusive, and actionable sustainability performance evaluation.