Acil sağlık hizmetlerinin sunumuna ilişkin sorunların derlenmesi ve Erzincan ili örneğinde Best-Worst yöntemi ile önceliklendirilmesi
Compilation of issues related to the delivery of emergency health services and their prioritisation using the Best-Worst method in the province of Erzincan
- Tez No: 952421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAHADIR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Acil sağlık hizmetleri, sağlığına kavuşmayı bekleyen hastalara ilk müdahaleyi yapmak için oluşturulmuş kurumdur. Acil sağlık hizmetlerinin ülke genelinde her koşula uygun olarak sağlanması planlanmıştır. Bu sebeple Türkiye'de sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği, toplum sağlığı ve kamu politikaları açısından büyük bir öneme sahiptir. Erişilebilir sağlık hizmetleri, hastalıkların erken teşhis edilmesi, acil durumların etkili bir şekilde yönetilmesi ve toplumsal eşitsizliklerin ortadan kaldırılması açısından kritik bir öneme sahiptir. Özellikle acil sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği, acil durumların hızlı müdahale ve hastaların zamanında yardım almasını sağlar. Bu hastaların hayatlarının kurtarılmasında ve sağlık sonuçlarının iyileştirilmesinde önemli bir yere sahip olmaktadır. Aynı zamanda sağlık hizmetlerinin eşit bir şekilde tüm bölgele-re yayılması, toplumsal eşitsizliği azaltır ve toplumun genel sağlığını iyileştirir. Dolayısıyla acil sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğinin düzenli olarak değerlendirmeye alınması ve bu konuda iyileştirmeler yapılması toplumun sağlığını korumak ve geliştirmek adına atılabilecek büyük bir adıma sahiptir. Yapılan çalışmada, kriter ağırlıklandırmayı sağlayan Best-Worst Metodu kullanılmış olup sonuçlar analiz edilerek acil sağlık hizmetleri kapsamında kriter sıralama-sına göre yaşanan sorunların önceliklendirileceği ve ortaya çıkan sonuçlar dahilinde değerlendirilmesi konu edilmiştir. Çalışma sonucunda, belirlenen öncelik sıralaması içsel sorunlarda; ekipman ve araç eksiklikleri, iletişim problemleri, eğitim ve uzmanlık sorunları, bakım ve onarım, kurumlar arası iş birliği eksikliği, finansal kısıtlamalar, teknolojik yetersizlikler, personel yetersizliği, yasal, idari ve standart eksiklikleri olarak sıralanmıştır. Dışsal sorunlarda ise, halkın bilinç düzeyinin yetersiz olması, dil ve iletişim engelleri, güvenlik riskleri, trafik yoğunluğu, coğrafi ve ulaşım zorlukları olarak sıralanmıştır yaşanan bu sorunların iyileştirilmesi için devlet ve halk arasında uyumlu ilişiler kurulması, devlet iç sorunlarda personele eğitim ve destekleme çalışmalarında bulunursa yaşanan sorunların minimum seviyeye düşeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Emergency medical services are institution established to provide initial intervention to patients who represent health. It is planned to provide emergency medical services across the country under all conditions. Therefore, the accessibility of healthcare services in Turkey is of great importance in terms of public health and public policies. Accessible healthcare services are crucial for early diagnosis of diseases, effective management of emergencies, and elimination of social inequalities. Particularly, the accessibility of emergency medical services ensures rapid intervention in emergencies and timely assistance for patients. This plays a significant role in saving the lives of patients and improving health outcomes. At the same time, the equitable distribution of healthcare services to all regions reduces social inequality and improves the general health of society. Therefore, regularly evaluating the accessibility of emergency medical services and making improvements in this regard constitutes a major step to protect and enhance community health. In the conducted study, the Best-Worst Method was used to facilitate criteria weighting, and results were analyzed to prioritize the problems experienced in the context of emergency medical services based on the criteria ranking. As a result of the study, the priority ranking of internal issues was identified as: shortages of equipment and vehicles, communication problems, training and expertise issues, maintenance and repair, lack of inter-institutional cooperation, financial constraints, technological inadequacies, personnel shortages, legal, administrative, and standard deficiencies. External problems were ranked as: the insufficient awareness level of the public, language and communication barriers, security risks, traffic congestion, geographical and transportation difficulties. It is believed that establishing a harmonious relationship between the state and the public to improve these experienced problems, along with providing education and support for personnel on internal issues by the state, will reduce the problems to a minimum level.