Görsel sanatlar dersinde metaforik kapı imgesinin düşünsel ve duygusal bakımından öğrenciler üzerine etkisi
The intellectual and emotional impact of the metaphorical door image on students in visual arts education
  1. Tez No: 952428
  2. Yazar: NERİMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVDA KARASEYFİOĞLU PAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Görsel Sanatlar dersine katılan öğrencilerin“metaforik kapı”imgesini düşünsel ve duygusal bakımdan çizimlerine yansıtmasını amaçlar. Sanatın, bireyin iç dünyasını anlatma ve duygusal deneyimlerini görselleştirme işlevi üzerinden yürütülen çalışma, özellikle lise düzeyindeki öğrencilerin yaratıcı anlatımlarında metaforların nasıl yapılandığını analiz eder. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni benimsenir. Araştırmada uygunluk ve elverişlilik örnekleme metodu kullanılır. Araştırmanın örneklemi, Sivas ilinde belirlenen okulda 2023-2024 eğitim-öğretim yılları arasında Görsel Sanatlar dersine giren 10. sınıf düzeyindeki toplam 55 öğrenci (38 kız, 17 erkek) oluşturur. Veriler, yöntemde belirtilen tarama modeline göre yapılır. Eş güdümlü olarak süreç alan uzmanıyla yürütülür ve elde edilen bulgular alan uzmanı ile yorumlanır. Bulgularda, seçilmiş örneklerin görselleri değerlendirilir. Veri sonuçları, öğrencilerin bireysel farklılıklarına bağlı olarak“metaforik kapı”imgesini çeşitli biçimlerde algıladıklarını ve çizdiklerini gösterir. Bu durum, öğrencilerin kültürel birikimleri, bellekte yer eden yaşantıları ve kişisel kimlikleri doğrultusunda“metaforik kapı”imgesine farklı anlamları yükler. Yüklenen anlamlar ışığında, imgelerin birbirinden farklılık gösterdiği görülür. Öğrenci, bu tür imgeler aracılığıyla kişisel deneyimlerini ve duygularını sanat yoluyla aktarır. Böylece özgün anlatımını ve estetik algılarını geliştirir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how students participating in a Visual Arts course reflect the“metaphorical door”image in their drawings from cognitive and emotional perspectives. Conducted through the lens of art's function in expressing the individual's inner world and visualizing emotional experiences, this study analyses how high school students construct metaphors in their creative expressions. In the study, the phenomenology design, one of the qualitative research methods, is adopted. The study employs convenience and purposive sampling methods. The study's sample consists of a total of 55 tenth-grade students (38 female, 17 male) enrolled in the Visual Arts course at a designated school in Sivas during the 2023-2024 academic year. The data were collected in accordance with the survey model specified in the methodology. The process is carried out in coordination with the field expert, and the findings are interpreted with the field expert. In the findings, images of selected samples are evaluated. The data results show that students perceive and draw the image of the“metaphorical door”in various ways depending on their individual differences. This situation attributes different meanings to the image of the“metaphorical door”in line with the students' cultural background, memories, experiences, and personal identities. In light of the meanings attributed, it is observed that the images differ from one another. Through such images, the student conveys personal experiences and feelings through art. In this way, the student cultivates a unique expressive voice and refines their sense of aesthetic perception.