Investigating the relationship between social-emotional foreign language learning and intercultural communicative competence of university EFL students
Üniversite hazırlık öğrencilerinin sosyal, duygusal yabancı dil öğrenme becerileri ile kültürlerarası iletişim yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 952472
  2. Yazar: TOPRAK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, yabancı diller yüksekokulu öğrencilerinin sosyal-duygusal yabancı dil öğrenme becerileri ile kültürlerarası iletişim yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Katılımcılar, Mersinde okuyan 255 üniversite hazırlık sınıfı öğrencileridir. Öğrencilerin algıları, Zaimoğlu'nun (2018)“Sosyal-Duygusal Yabancı Dil Öğrenme Ölçeği”ve Mirzaei & Forouzandeh'in (2013)“Kültürlerarası İletişim Yetkinliği Anketi”anketleriyle ölçülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin demografik bilgileri cinsiyet, yaş, İngilizce seviyesi, üniversite, üniversite bölümü, lise, lise bölümü ve yurtdışı deneyimleri başlıkları altında incelenmiştir. Bulgular, öğrencilerin karar verme ve sosyal ilişkiler becerilerinin yüksek; öz düzenleme becerilerinin orta düzeyde yeterliliğe sahip olduklarını ortaya koymuştur. Demografik sonuçlara göre, sosyal ilişkilerde cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmuştur. Bunun dışında, öğrencilerin kültürlerarası iletişim yeterlilik seviyeleri orta düzeyde bulunmuş ve demografik veriler, vakıf üniversitesinde okuyan öğrencilerin beceriler açısından devlet üniversitesindeki öğrencilere göre daha yüksek seviyeye sahip olduğunu bulmuştur. Ayrıca, Pearson r korelasyon analizleri, SEFLL ile ICC arasındaki ilişkinin anlamlı, pozitif olduğunu ve bu ilişkinin belirsiz bir şekilde kurulmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between social-emotional foreign language learningand intercultural communicative competence ofuniversity EFL students. Students' perceptions were assessed through Zaimoğlu's (2018)“Social-Emotional Foreign Language Learning Scale”and Mirzaei & Forouzandeh's (2013)“Intercultural Communicative Competence Questionnaire”. Besides, students' demographic information was also explored under gender, age, English level, university, university department, high school background, high school department, abroad experiences. Participants of this study are 255 preparatory school university students from Mersin.The findings concluded high level of competences in decision-making and social-relations and moderate level of competence of self-regulation. Moreover, demographic results also revealed significant statistics regarding gender in social-relations. On the other hand, students' ICC level were found as moderate and demographic results informed that foundation university students had higher Skills than public university students. Furthermore, Pearson r correlations revealed significant, positive relationship between SEFLL and ICC and demonstrated a clear understanding between the relationship without vaguely gesturing.