Manisa ekolojisindeki bazı Antepfıstığı çeşitlerinde döllenme biyolojisi üzerine çalışmalar
Studies of fertilization biology in some pistachio varieties in Manisa ecology
- Tez No: 952539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ACARSOY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Manisa/Demirci'de Siirt ve Uzun Antepfıstığı çeşitleri için en uygun tozlayıcı tiplerini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, Atlı, Buttum, Uygur ve doğal Melengiç (Pistacia terebinthus L.) tipleri tozlayıcı olarak kullanılmıştır. Fenolojik gözlemlere göre, denemede kullanılan tüm tozlayıcı tipler ve dişi çeşitlerin çiçeklenme süresi 5-25 Nisan tarihleri arasında gözlenmiştir. Uzun çeşidi Uygur tipiyle, Siirt çeşidi ise sadece Buttum tipiyle çiçeklenme döneminde çakışmıştır. TTC testine göre çiçek tozlarının canlılık oranı Melengiç ve Buttum tiplerinde sırasıyla %90 ve %93, Atlı ve Uygur tiplerinde ise %81 ve %79 olarak tespit edilmiştir. IKI yöntemine göre, tüm tozlayıcı tiplerin çiçek tozu canlılık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Çiçek tozu çimlenme oranlarının %45-%62 arasında değiştiği belirlenmiştir. Uzun çeşidinde Uygur tipiyle yapılan tozlama kombinasyonunda meyve döküm oranı düşük (%68) bulunmuş ve Uygur en iyi tozlayıcı olarak değerlendirilmiştir. Diğer yandan, serbest tozlama uygulamasında meyve döküm oranı en yüksek düzeyde (%85) tespit edilmiştir. Siirt çeşidinde ise meyve döküm oranları diğer çeşide göre daha yüksek olup, en düşük döküm oranı Buttum ile yapılan kombinasyonda gözlenmiştir (%78). Meyve tutumu açısından, Uzun çeşidinde tüm tozlayıcılar olumlu etki göstermiş, Uygur ve Melengiç en iyi sonuçları vermiştir. Siirt çeşidinde ise Buttum ve Atlı tozlayıcıları, diğer tozlayıcılara ve serbest tozlamaya göre daha yüksek meyve tutum oranları sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the most suitable pollinator types for the Siirt and Uzun pistachio varieties in the Demirci district of Manisa. Atlı, Buttum, Uygur, and the naturally growing Melengiç (Pistacia terebinthus L.) types were used as pollinators. According to phenological observations, the flowering periods of all pollinator types and female varieties occurred between April 5–25. The Uzun variety overlapped in flowering time with the Uygur type, while the Siirt variety overlapped only with the Buttum type. According to the TTC test, the pollen viability rates were 90% and 93% for Melengiç and Buttum types, respectively, while Atlı and Uygur types had viability rates of 81% and 79%. The IKI method showed that all pollinator types had high pollen viability levels. The pollen germination rates ranged between 45% and 62%. For the Uzun variety, the Uygur type had the lowest fruit drop rate (68%) and was evaluated as the best pollinator. On the other hand, the highest fruit drop rate (85%) was observed in the open-pollination treatment. For the Siirt variety, fruit drop rates were higher compared to the Uzun variety, with the lowest drop rate observed in the Buttum combination (78%). In terms of fruit set, all pollinators significantly improved the fruit set rate for the Uzun variety, with Uygur and Melengiç producing the best results. For the Siirt variety, Buttum and Atlı pollinators achieved higher fruit set rates compared to the other pollinators and open-pollination treatment.