6 Şubat 2023 depremini yaşayan branş öğretmenlerinin travma sonrası stres ve depresyonunun meslek aile ve sosyal yaşantıları üzerindeki etkisinin resimlerle analizi
Analysis of the effects of post-traumatic stress and depression of branch teachers who experienced the February 6, 2023 earthquake on their professional, family and social lives with pictures
  1. Tez No: 952628
  2. Yazar: MELEK ÇONTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLÜFER SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, 23 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşayan öğretmenlerin, yaptıkları resimlerle ve görüşme formları ile, yaşadıkları travmanın, yaşantıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Nitel araştırma yöntemiyle hazırlanan bu çalışmanın örneklemi, Gaziantep İl merkezinde MEB'e bağlı bir ortaokulda görev yapan 15 öğretmenden oluşmaktadır.Araştırma verileri için; öğretmenlerin resim uygulamaları ve görüşme formlarından yararlanılmıştır. Resimler betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Görüşme formları, tablolar halinde analiz edilerek sonuçları sunulmuştur. Öğretmenlerin kompozisyon kurgusunda dikkat çeken özellikler; genel olarak yıkılmış evlerin kalıntıları, yardım bekleyen insan manzaraları, yollarda asfalt yarılmalarıdır. Kullanılan renklerde gri ve koyu tonları mevcuttur. Formlara göre; yaşama bağlılıklarının arttığı, ailesine ve çocuklarına daha çok zaman ayırdıkları, ertelediklerini ertelemeden yaşamaya başladıklarını belirtmişlerdir. Deprem sonrası, kurumlarından göreve başlamadan önce psikolojik yardım almadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effects of the trauma experienced by teachers who experienced the February 23, 2023 Kahramanmaraş centered earthquake on their lives with the pictures they made and interview forms. The sample of this study, prepared with the qualitative research method, consists of 15 teachers working in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Gaziantep. For the research data; teachers' painting practices and interview forms were used. The pictures were interpreted with the descriptive analysis method. The interview forms were analyzed in tables and the results were presented. The striking features in the teachers' compositions are generally the ruins of collapsed houses, human landscapes waiting for help, asphalt cracks on the roads. The colors used are gray and dark tones. According to the forms; they stated that their commitment to life increased, they spent more time with their families and children, and they started to live without postponing what they had postponed. It was determined that they did not receive psychological help from their institutions after the earthquake and before starting their duties.