6 Şubat 2023 depremini yaşayan Gaziantep-Nurdağılıların deneyimlerine dair fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on the experiences of Gaziantep-Nurdağı residents who experienced the earthquake on 6 February 2023
  1. Tez No: 938861
  2. Yazar: KEVSER FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi tecrübe etmiş bireyler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, fenomenolojik bir yöntem benimseyerek, bireylerin depremi nasıl deneyimlediğini, nasıl anlamlandırdığını ve depremin onların yaşam dünyalarında nasıl bir dönüşüm yarattığını anlamayı hedeflemiştir. Araştırmanın evrenini, Gaziantep ilinin Nurdağı ilçesinde depremi doğrudan deneyimlemiş bireyler oluşturmuştur. Örneklem, kartopu örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve toplam 20 kişi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, katılımcıların deprem anını nasıl tanımladığı, depreme yönelik metaforları, afetin hatırlattıkları, akla ilk gelen kişi ve düşünceler ile depremin nedenine dair algıları incelenmiştir. Katılımcılar, depremi kıyamet, felaket, ihmalin sonucu, insanoğlunun acizliği gibi kavramlarla tanımlamış; yaşanan deneyimi ise şok, panik, ölüm korkusu, çaresizlik ve bilinmezlik gibi duygularla ifade etmiştir. Katılımcılar depremi yalnızca fiziksel bir yıkım değil, aynı zamanda psikolojik ve varoluşsal bir kriz olarak tanımlamıştır. Deprem anında aile, sevdikleri insanlar ve inanca yönelme gibi temalar ön plana çıkarken, metaforlar aracılığıyla travmatik deneyimlerini anlamlandırdıkları gözlemlenmiştir. Afet sonrası sosyal ilişkilerde hem güçlenme hem de yalnızlaşma yaşanmış; bu durum Schütz, Giddens ve Rehorick gibi teorisyenlerin yaklaşımlarıyla örtüşmektedir. Nurdağı özelinde yürütülen bu araştırma, afetin bireysel ve toplumsal etkilerine dair yerel bağlamda derinlemesine içgörüler sunarak literatüre özgün katkılar sağlamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, afet yönetiminde psikososyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, afet sonrası toplumsal eşitsizliklerin giderilmesi ve toplumda afet bilincinin artırılması büyük önem taşımaktadır. Çalışma, afetlerin bireyler üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkilerini fenomenoloji yöntem detaylı bir şekilde analiz ederek, afet yönetimi ve travma sonrası bireysel iyileşme süreçlerine dair önemli çıkarımlarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of the earthquake centered in Kahramanmaraş on individuals who experienced it on February 6, 2023. The study aimed to understand how individuals experienced the earthquake, how they made sense of it, and how the earthquake transformed their life worlds by adopting a phenomenological method. The universe of the research consisted of individuals who directly experienced the earthquake in the Nurdağı district of Gaziantep province. The sample was determined using the snowball sampling method, and a total of 20 people were interviewed in depth. The research examined how participants defined the moment of the earthquake, their metaphors for the earthquake, what the disaster reminded them of, the first people and thoughts that came to mind, and their perceptions of the cause of the earthquake. Participants defined the earthquake with concepts such as apocalypse, disaster, the result of negligence, and the helplessness of human beings; and expressed the lived experience with emotions such as shock, panic, fear of death, helplessness, and the unknown. Participants defined the earthquake not only as a physical destruction, but also as a psychological and existential crisis. During the earthquake, themes such as family, loved ones and turning to faith came to the fore, and it was observed that they made sense of their traumatic experiences through metaphors. Both strengthening and loneliness were experienced in social relations after the disaster; this situation overlaps with the approaches of theorists such as Schütz, Giddens and Rehorick. This research, conducted specifically for Nurdağı, provides original contributions to the literature by providing in-depth insights into the individual and social effects of the disaster in the local context. According to the results of the research, strengthening psychosocial support mechanisms in disaster management, eliminating social inequalities after the disaster and increasing disaster awareness in society are of great importance. The study analyzed the psychological and sociological effects of disasters on individuals in detail using the phenomenological method and made important inferences regarding disaster management and individual recovery processes after trauma.