Tasarımın yakın tarihi ve modern tasarım için alternatif olma potansiyeli: Afiş tasarımı örneği
Recent history of design and its potential as an alternative for modern design: The case of poster design
  1. Tez No: 952630
  2. Yazar: MUHARREM EKİM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tasarım disiplinleri tarih boyunca yaşadığımız dünyayı şekillendirmiş ve değiştirmiş insanlığın karşılaştığı birçok probleme çözüm oluşturmuştur. Sanayi devriminden sonra ortaya çıkan ana akım tarihsel tasarım hareketlerine odaklanan bu tez çalışması geleceğin tasarım dilini oluştururken aynı şekilde günümüz tasarım problemlerine çözüm ararken tasarımda tarihsellikten yararlanılabilir mi sorusunun peşine düşmüştür. Bu noktada1850–2000 yılları arasında ortaya çıkan on yedi tarihsel tasarım hareketinin tasarım prensipleri, bu hareketleri meydana getiren faktörler, toplumsal, politik kültürel iklim incelemiş çağdaş tasarım trendleriyle karşılaştırılmış ve elde edilen veriler uygulamalı bir değerlendirmeden geçmiştir. Çalışmada üç aşamalı bir yöntem izlenmiştir: (1) tarihsel hareketlerin ortaya çıkış nedenleri, tasarım prensipleri, karakteristik özellikleri, form–işlev dengesi, malzeme ve teknoloji kullanımı incelenmiştir, (2) 2025 iletişim tasarımı trendleri incelenmiş tarihsel tasarım hareketlerine özgün tasarım prensipleri bu trendler üzerindeki varlığı analiz edilmiş, karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır, (3) elde edilen veriler uygulamalı değerlendirme kısmında,“Afiş Tasarımı Uygulamaları ve Değerlendirme”dört tasarım projesi üzerinde test edilerek, tasarımda tarihsellikten ilham alan alternatif tasarım dilleri oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları, tarihsel tasarım prensiplerinin salt aktarımının nostaljik bir etki yarattığını ancak modern kullanıcı gereksinimlerini tam karşılamadığını; bunun aksine tarihsel prensiplerin esnek ve yenilikçi biçimde yeniden yorumlanmasının hem estetik hem işlevsellik açısından daha başarılı alternatif tasarım dilleri oluşturduğunu göstermiştir. Bu bulgular, geçmişin temel değerlerinin, modern üretim teknikleri ve bugünün ruhunu yansıtan yaklaşımlarla bütünleştirildiğinde geleceğe yönelik yaratıcı çözümler sunma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Design disciplines have shaped and changed the world we live in throughout history and have created solutions to many problems faced by humanity. This thesis, which focuses on the mainstream historical design movements that emerged after the industrial revolution, pursues the question of whether historicity can be utilized in design while creating the design language of the future and seeking solutions to today's design problems. At this point, the design principles of seventeen historical design movements that emerged between 1850-2000, the factors that brought these movements into being, the social, political and cultural climate were analyzed and compared with contemporary design trends and the data obtained were subjected to an applied evaluation. A three-stage method was followed in the study: (1) the reasons for the emergence of historical movements, design principles, characteristic features, form-function balance, use of materials and technology were examined, (2) communication design trends for 2025 were examined, the presence of design principles unique to historical design movements on these trends were analyzed, and a comparative evaluation was made, (3) the data obtained were tested on four design projects in the applied evaluation section,“Poster Design Applications and Evaluation”, and alternative design languages inspired by historicity in design were created. The results of the research have shown that the mere transmission of historical design principles creates a nostalgic effect but does not fully meet modern user needs; on the contrary, flexible and innovative reinterpretation of historical principles creates alternative design languages that are more successful in terms of both aesthetics and functionality. These findings reveal that the core values of the past have the potential to offer creative solutions for the future when integrated with modern production techniques and approaches that reflect the spirit of today.