Kinematik uzayda bazı özel eğri formlarının stabilitesi ve bir eliptik yörünge modellemesi
Kinematics stability of some special curve forms in space and modeling an elliptical trajectory
  1. Tez No: 952643
  2. Yazar: İBRAHİM SARIER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ERDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, 5 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde giriş, 2. bölümde konuyla ilgili temel tanım ve teoremler, 3. bölümde kinematikte kullanılan temel dönüşümler altında bazı özel eğri türlerinin konumu ve geometrik özelliklerinin değişmezliği, 4. bölümde belirli bir noktanın yörüngesini elips olarak tanımlayan bir dönüşüm matrisinin nasıl tanımlanabileceği ve 5. bölümde de çalışma ile ilgili tartışma ve sonuç bölümü gösterildi. Çalışmanın odağında helis, çember, elips ve parabol eğrileri bulunmaktadır. Bu eğrilerin parametrik denklemleri kullanılarak, herhangi bir eksen etrafında belirli bir açıyla dönme ve keyfi bir vektörle ötelenme işlemlerini içeren genel bir transformasyon matrisi altında eğrilerin konum ve karakterizasyonlarının (eğrilik ve burulma gibi) nasıl etkilendiği araştırıldı. Analizler sonucunda, incelenen özel eğri türlerinin konumları etkilense de karakterizasyonlarının bu dönüşümler altında değişmediği matematiksel olarak ispatlandı. Teorik bulguları desteklemek amacıyla, belirli dönme açıları ve öteleme vektörleri kullanılarak sayısal örnekler sunuldu ve sonuçların geçerliliği gösterildi. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise belirli bir noktanın yörüngesini elips olarak tanımlayan bir dönüşüm matrisinin nasıl tanımlanabileceği gösterildi ve bu matrisin farklı parametreler altında ürettiği eğriler uygulama olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. Chapter 1 presents the introduction; chapter 2 covers fundamental definitions and theorems related to the topic; chapter 3 investigates the invariance of the positions and geometric properties of certain special types of curves under basic transformations used in kinematics; chapter 4 demonstrates how a transformation matrix that defines the trajectory of a specific point as an ellipse can be constructed; and chapter 5 includes the discussion and conclusion sections of the study. The focus of this research is on helix, circle, ellipse, and parabola curves. Using the parametric equations of these curves, the study examines how their positions and characterizations (such as curvature and torsion) are affected under a general transformation matrix that involves rotation around an arbitrary axis by a given angle and translation by an arbitrary vector. The analysis shows, through mathematical proofs, that while the positions of the examined special curve types are altered, their characterizations remain invariant under these transformations. To support the theoretical findings, numerical examples with specific rotation angles and translation vectors are provided, confirming the validity of the results. In chapter 4, the construction of a transformation matrix that defines the trajectory of a specific point as an ellipse is detailed, and the curves generated by this matrix under various parameters are examined as an application.