Diyalekt öğrenme platformunun pedagojik kullanılabilirliği
Pedagogical usability of diyalekt learning platform
- Tez No: 952644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYVAZ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, A1 düzeyinde Diyalekt İngilizce öğrenme platformu 2023-2024 yıllarındaki arayüzünün pedagojik kullanılabilirliğini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya on İngilizce öğretmeni ile Pamukkale Üniversitesinde görev yapan beş alan uzmanı katılmıştır. Araştırma, durum çalışma desenlerinden, bütüncül tek durum deseni olarak yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı ve alan uzmanlarının katkılarıyla oluşturulan kontrol listesi ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın birinci basamağında katılımcılara kontrol listeleri verilip uygun zamanlarında Diyalekt öğrenme platformunu incelemeleri istenmiş, ardından katılımcıların tercihlerine göre çevrimiçi veya yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın verilerini, kontrol listesinde yer alan 49 maddelik kontrol liste sonuçları ve yarı yapılandırılmış görüşme soru cevapları oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Kontrol listesine verilen yanıtlar ise betimsel istatistikler doğrultusunda yüzdelik dağılımlar şeklinde sunulmuştur. Araştırmada yer alan katılımcılara göre Diyalekt İngilizce öğrenme platformunun arayüz kullanımının kolay anlaşılır olduğu fakat ilk kez kullanacak kullanıcıya yönelik açıklamalara yer verilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca, kullanıcı motivasyonunu artırmak amacıyla arayüzde oyunlaştırma unsurlarına yer verilmesi gerektiği de belirtilmiştir. İçerikler incelendiğinde ise farklı dil becerilerine göre etkinliklerin yer aldığı fakat bu etkinliklere doğru- yanlış şeklinde mekanik dönütler verildiği tespit edilmiştir. Üretim becerileri olan konuşma ve yazma becerilerinde ise, etkili bir dönüt sisteminin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, sayfada yer alan etkinlikler daha çok dil yapılarının öğrenilmesine yönelik tasarlandığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda, Diyalekt öğrenme platformu etkileşim, öğrenen çeşitliliği, yerleştirmeye ve değer biçmeye dönük değerlendirme konularında da geliştirilmeye ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the pedagogical usability of the interface of the A1-level English language learning platform Diyalekt during the2023–2024 academic years. Ten English language teachers and five researchers working at Pamukkale University involved the study. The research was conducted using a holistic single-case design, which is one of the case study methods. A checklist and semi-structured interview forms, developed with the help of researchers and field experts, were used as data collection tools. In the first part of the study, participants were given the checklists and asked to review the Diyalekt learning platform at their convenience. Afterwards, interviews were conducted either online or face-to-face, depending on participants' preferences. The research data consists of the results of a 49-item checklist and semi-structured interview questions' answers. The qualitative data obtained from semi-structured interviews were examined using thematic analysis methods. The responses to the checklist items were presented in terms of percentage distributions based on descriptive statistics. According to the participants, the interface of the Diyalekt English language learning platform is easy to understand; however, it was emphasized that explanatory guidance should be provided for first-time users. Additionally, it was suggested that gamification elements should be integrated into the interface to enhance user motivation. Upon reviewing the content, it was found that activities addressing different language skills are included, yet the feedback provided for these activities is mostly mechanical in the form of 'right'/ 'wrong' responses. In terms of productive skills, such as speaking and writing, it was observed that there is no effective feedback system in place. Furthermore, it was determined that the activities on the site are primarily designed to support the learning of language structures. As a result of the study, it was concluded that Diyalekt learning platform needs improvement in areas such as interactivity, learner diversity, placement, and assessment for evaluation purposes.