Integrated smart olive cultivation system design by artificial intelligence technology
Yapay zeka tabanlı entegre akıllı zeytin tarımı sistemi
- Tez No: 952839
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TEKİN TEMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya çapında artan popülasyon ve iklim krizinin, özellikle gıda alanında, kritik etkilere sebep olması beklenmektedir. Bu durum ise tarım alanında planlama ve tahminleme alanlarında çeşitli yeni yöntemlerin uygulanmasına ve gelişmesine yön vermektedir. Zeytin meyvesi iklim değişimlerine karşı en dirençli ürünlerden olsa da küresel çapta yaşanan değişimlerden etkilenmesi kaçınılmazdır. Yapay zeka tabanlı akıllı tarım uygulamaları kapsamında, uzun kısa vadeli bellek (LSTM) modeli veri seti, 2010-2023 yılları arasındaki Türkiye'de zeytin üretiminin %90'ını oluşturan 13 ilin meteorolojik ve üretimsel verileri kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen 4 farklı LSTM modeli, yıllık bazda, aylık bazda ve bütünleşik yaklaşımlarla oluşturulmuştur. Sadece üretim tahmini yapılan modelde 0.94 R² değeri elde edilmiştir. Sektörel anlamda bilgi ve deneyimin tarım uygulamalarında öne çıkması da göz önünde bulundurularak LSTM'in yanı sıra uzman görüşleri alınarak Tereddütlü Bulanık AHP yöntemi uygulanmıştır. Tereddütlü Bulanık AHP ile karar vericilerin farklı kriterlerde hangi alternatiflerin daha önemli olduğu vurgulanmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleri sonuncunda belirlenen 9 kriter ve 6 alternatifin kullanıldığı çok kriterli karar verme (ÇKKV) yönteminde en yüksek ağırlığa sahip kriter iklim uygunluğu olmuştur. Bu sayede çeşitli aksiyon planlarına yön verilmesi hedeflenmiştir. Elde edilen bulgular akıllı tarım uygulamaları kapsamında karar vericilere stratejik yönlendirme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The climate change and increasing population result in critical impacts especially in food sector worldwide. This situation addresses planning and prediction implications in agriculture field. Even though olive fruit is a kind of climate resistant, it is inevitable to avoid from global changes. In terms of artificial intelligence based studies in smart farming, long short term model (LSTM) model's dataset developed by meteorological and production data of 13 cities which consist of Türkiye's 90% of olive production between 2010-2023. 4 different LSTM models developed based on annual, monthly and integrated basis. The model that predicts only output as a production achieved 0.94 R² value. In addition to LSTM, Hesitant Fuzzy AHP methodology was also integrated considering the importance of sectoral knowledge and experience in agriculture. 9 criteria and 6 alternatives are determined by literature review and expert opinions in order to conduct multi criteria decision making (MCDM) method. Collection of data from experts indicated that climate change has the highest weight. Giving direction of various action plans were aimed by this methodology. Strategic directions were provided with achieved findings for decision makers in the context of smart farming.