Farklı yaş gruplarındaki sağlıklı bireylerde üst ekstremite çift görev performansının değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Evaluation of upper extremity dual task performance in healthy ındividuals in different age groups and determination of affecting factors
  1. Tez No: 952864
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE İNCİ GÖKALAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Rehabilitasyonu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Farklı yaş gruplarındaki sağlıklı bireylerin ince ve kaba kavrama kuvveti, motor koordinasyon, kognitif fonksiyonlar ve üst ekstremite çift görev performansındaki değişkenlikleri karşılaştırmalı olarak analiz etmek; ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ince-kaba kavrama kuvveti, motor koordinasyon ve kognitif durumun üst ekstremite çift görev performansı üzerindeki yordayıcı etkilerini istatistiksel olarak incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü'ne rutin kontrole gelen hastalar ve hasta yakınlarından dahil edilme kriterlerine uygun olan 120 sağlıklı yetişkin birey katıldı. Katılımcıların kognitif durumu Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MBDÖ) ve Stroop Testi, hafif dokunma duyusu Semmes Weinstein Monofilament Testi, ince kavrama kuvveti Jamar Hidrolik Pinçmetre, kaba kavrama kuvveti Modifiye Tansiyon Aleti (MTA), koordinasyon Purdue Pegboard Testi ile değerlendirildi. Üst ekstremite tek görev performansını değerlendirmek için Dokuz Delikli Çivi Testi (DDÇT) kullanıldı, kognitif ek görev olarak üçer geri sayma ve haftanın günlerini geri sayma, motor ek görev olarak ayak bileği hareketi verildi. Bulgular: İlerleyen yaş ile kognitif fonksiyonlar, koordinasyon ve kaba kavrama kuvvetinin azaldığı (p0,05). Yaş, koordinasyon ve kognitif düzey hem tek hem de çift görev performansı üzerinde belirgin bir etkiye sahipken (p0,05) olduğu tespit edildi. Sonuç: İlerleyen yaşla birlikte vücutta meydana gelen değişiklikler üst ekstremitenin tek ve çift görev performansının kötüleşmesine sebep olur. Ayrıca yaş, kognitif durum, koordinasyon, cinsiyet, eğitim düzeyinin üst ekstremite çift görev performansı üzerinde etkisi vardır. Rehabilitasyon planlaması yaparken bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study comparatively analyzes the variations in fine and gross grip strength, motor coordination, cognitive functions, and upper extremity dual-task performance among healthy individuals of different age groups. Additionally, it statistically examines the predictive effects of age, gender, education level, fine and gross grip strength, motor coordination, and cognitive status on upper extremity dual-task performance. Materials and Methods: The study included 120 healthy adult participants who met the inclusion criteria, consisting of patients attending routine check-ups at Pamukkale University Hospital's Department of Plastic and Reconstructive Surgery and their relatives. Participants were assessed cognitive status using the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) and Stroop Test, light touch perception using the Semmes Weinstein Monofilament Test, fine grip strength using the Jamar Hydraulic Pinchmeter, gross grip strength using the Modified Sphygmomanometer (MS), and coordination using the Purdue Pegboard Test. The Nine-Hole Peg Test (NHPT) was used to evaluate upper extremity single-task performance, while cognitive dual-tasks included counting backward by threes and reciting the days of the week backward, and the motor dual-task involved ankle movements. Results: It was found that cognitive functions, coordination and gross grip strength decreased with advancing age (p0.05). Age, coordination and cognitive level had a significant effect on both single and dual task performance (p0.05). Conclusion: Age-related changes in the body lead to a decline in both single and dual-task performance of the upper extremity. Additionally, age, cognitive status, coordination, gender, and education level have an effect on upper extremity dual-task performance. These factors should be considered when planning rehabilitation interventions.