Özel lise öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve besin güvenliği konusundaki farkındalıklarının araştırılması
Investigation of awareness of private high school students about nutritional habits and food safety
- Tez No: 952901
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Konya ilindeki özel lise öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını, besin güvenliği konusunda farkındalıklarını ve sağlıklı beslenme ile ilgili tutumlarını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, toplam 199 gönüllü öğrenci (106 kız, 93 erkek) yüz yüze anket uygulamasına katılmıştır. Anket uygulamasında; öğrenciler ile ilgili demografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve gıda güvenliği ile ilgili sorular bulunmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerden toplanan veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional habits, food safety awareness, and attitudes towards healthy eating among private high school students in Konya. A total of 199 volunteer students (106 female, 93 male) participated in the survey study. The questionnaire included students' demographic data, nutritional habits, and questions regarding food hygiene and safety. The data collected from participants were analyzed using the SPSS software.