Biyolojik silahların adli bilimler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of biological weapons in terms of forensic sciences
  1. Tez No: 952903
  2. Yazar: GÖKSU EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, acil servis çalışanlarının biyolojik silahlanma hakkındaki bilgi düzeyi tespiti hakkında araştırma yapmaktır. Araştırmamızın hipotezi“Acil servis çalışanlarının biyolojik silahlanma hakkındaki bilgi düzeyi düşüktür”şeklindedir. Araştırmanın evreni İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdal Şehir Hastanesi'nde acil serviste yer alan 97 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2019 yılında yayınlanmış olan“The Level of Information and Awareness of Healthcare Workers on Bioterrorism Agents”isimli araştırma makalesinde kullanılan anketin Türkçe'ye uyarlanmış hali kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi sonucunda acil servis çalışanlarının biyolojik silahlar hakkındaki bilgi seviyesinin düşük olduğuna ulaşılmıştır; bununla birlikte araştırmada yaş, meslekte çalışma süresi, meslek ve cinsiyet değişkenleri ile biyolojik silahlar ile ilgili bilgi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to conduct research on the determination of the level of knowledge of emergency service workers about biological weapons. The hypothesis of our research is“The level of knowledge of emergency service workers about biological weapons is low”. The universe of the research consists of 97 healthcare workers working in the emergency service at Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdal City Hospital. The Turkish version of the questionnaire used in the research article titled“The Level of Information and Awareness of Healthcare Workers on Bioterrorism Agents”published in 2019 was used as the data collection tool in the research. As a result of the statistical analysis of the data, it was concluded that the level of knowledge of emergency service workers about biological weapons was low; however, no significant relationship was found between the variables of age, length of service, profession and gender and the level of knowledge about biological weapons. The findings were discussed in the context of the literature.