Gelecek kaygısı ve psikolojik sağlamlık ilişkisi: Meslek yüksekokulu öğrencileri üzerine bir araştırma
The relationship between future anxiety and psychological resilience: A study on vocational school students
  1. Tez No: 952955
  2. Yazar: ELİF DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DOÇ. DR. HAZAL KORAY ALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, vakıf üniversitesine bağlı bir meslek yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile gelecek kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüz gençliğinin karşılaştığı akademik, ekonomik ve toplumsal belirsizlikler, gelecek kaygısının artmasına neden olurken; bireyin zorluklar karşısındaki dayanıklılığı olan psikolojik sağlamlık, bu kaygıyla başa çıkmada önemli bir rol oynamaktadır. Araştırma, nicel bir yöntemle yürütülmüş; örneklem olarak belirlenen öğrencilerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Bulgular, üniversite öğrencilerinin gelecek kaygısı ve psikolojik sağlamlıklarının demografik özelliklere göre farklılaştığını, öğrencilerinin gelecek kaygısı ve psikolojik sağlamlık puanları ve yaş arasında ilişki olduğunu ve öğrencilerinin gelecek kaygısının psikolojik sağlamlık üzerinde negatif etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between psychological resilience levels and future anxiety of students studying at a vocational school affiliated to a foundation university. While the academic, economic and social uncertainties faced by today's youth cause an increase in future anxiety, psychological resilience, which is an individual's resilience in the face of difficulties, plays an important role in coping with this anxiety. The study was conducted with a quantitative method and data were collected from the students selected as the sample through a questionnaire. The findings revealed that future anxiety and psychological resilience of university students differed according to demographic characteristics, there was a relationship between future anxiety and psychological resilience scores and age, and future anxiety had a negative effect on psychological resilience.