Türkiye'de yapılmış transaksiyonel mesafe çalışmaları üzerine tarama çalışması
A scanning study on transactional distance studies in Turkey
- Tez No: 953086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de transaksiyonel uzaklık kuramı çerçevesinde yapılmış lisansüstü tezler ve bilimsel makaleleri sistematik derleme modeliyle analiz etmek ve bu alandaki eğilimleri yapısal yönleriyle ortaya koymaktır. Araştırmada, Türkiye'de transaksiyonel uzaklık konusunu ele alan 20 lisansüstü tez ve 41 bilimsel makale analiz edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen tezler Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi'nden, makaleler ise Web of Science, Scopus, Google Scholar, ERIC, Dergipark ve ULAKBİM gibi bilimsel veri tabanlarından taramalar yapılarak seçilmiştir. Çalışmalar yayın türü, yılı, yazım dili, kurum, danışman/yazar unvanı, araştırma yöntemi, veri toplama araç ve teknikleri, veri analiz teknikleri, anahtar kelimeler, örneklem düzeyi ve türü, makale yazar sayısı, araştırma konularındaki temalar, transaksiyonel mesafeyi etkileyen/etkilenen değişkenler, transaksiyonel mesafe ile arasında ilişki aranmış değişkenler, transaksiyonel mesafeyi azaltma önerileri ve araştırmaların sonuçları bağlamında incelenmiştir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımlarıyla tablolar ve grafikler şeklinde sunulmuş, bulgular betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Tez bulgularına göre, çalışmaların büyük kısmı 2019–2023 yılları arasında yoğunlaşmaktadır. Tezlerin çoğunluğu nicel yöntemlerle gerçekleştirilmiş, veri toplama aracı olarak en yaygın şekilde ölçekler kullanılmıştır. Araştırmaların örneklem grubunu genellikle üniversite öğrencileri oluşturmuş ve örneklem büyüklükleri çoğunlukla 301–1000 kişi aralığında toplanmıştır. Transaksiyonel uzaklık en çok“demografik değişkenler”,“yapı”,“diyalog”ve“öğrenen özerkliği”bağlamında ele alınmış, bu değişkenlerin öğrenci başarısı, memnuniyeti ve motivasyonu gibi çıktılar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tezlerde, transaksiyonel mesafeyi azaltmaya yönelik olarak etkileşim artırıcı öğretim tasarımı, esnek yapı, güçlü iletişim ve öz düzenlemeye dayalı öğrenme yaklaşımları önerilmiştir. Makalelere ilişkin bulgularda yayınların çoğunluğu son beş yıl içinde yayımlanmış, yazım dili olarak en çok ingilizcee olarak kaleme alınmıştır. Yazarlar en çok Bartın ve Sakarya üniversitelerinde görev yapmaktadır. Araştırma yöntemleri incelendiğinde, makalelerde nitel araştırmaların daha fazla tercih edildiği, parametrik analizlerin yanı sıra içerik ve betimsel analiz gibi nitel tekniklerin de yoğun kullanıldığı görülmektedir. Makalelerdeki örneklemlerin büyük kısmını üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Ttransaksiyonel mesafenin etkilediği faktörler arasında öğrenci motivasyonu, sosyal etkileşim, bilişsel farkındalık ve öğrenme çıktılarına yer verilmiştir. Öneriler arasında, teknolojik araçların pedagojik amaçlarla kullanımı, sosyal öğrenme ortamlarının oluşturulması, bireysel farklara duyarlı öğretim tasarımları yer almaktadır. Bu bağlamda yürütülen bu araştırma, Türkiye'de transaksiyonel uzaklık kuramı bağlamında yapılan çalışmaların bütüncül bir bakışla değerlendirilmesini sağlamaktadır. Son olarak bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically analyze postgraduate theses and scientific articles conducted in Türkiye within the framework of the theory of transactional distance and to reveal the structural trends in this field. A total of 20 postgraduate theses and 41 scientific articles focusing on transactional distance were examined. The theses were retrieved from the National Thesis Center of the Council of Higher Education, while the articles were selected through searches conducted in scientific databases such as Web of Science, Scopus, Google Scholar, ERIC, Dergipark, and ULAKBİM. The studies were analyzed in terms of publication type and year, language of writing, institution, title of advisor/author, research method, data collection tools and techniques, data analysis methods, keywords, sample level and type, number of article authors, research themes, variables influencing or influenced by transactional distance, variables examined in relation to transactional distance, suggestions for reducing transactional distance, and research outcomes. The obtained data were presented through tables and graphs using frequency and percentage distributions, and the findings were interpreted using descriptive analysis. According to the findings from the theses, most of the studies were concentrated between the years 2019 and 2023. The majority of these theses employed quantitative research methods and predominantly utilized scales as data collection tools. The sample groups largely consisted of university students, with most sample sizes ranging between 301 and 1000 participants. Transactional distance was primarily examined in relation to demographic variables, structure, dialogue, and learner autonomy, and their effects on outcomes such as academic success, satisfaction, and motivation were evaluated. The theses suggested interaction-oriented instructional design, flexible course structures, effective communication, and self-regulated learning approaches as strategies for reducing transactional distance. Findings from the articles indicated that most were published in the last five years and predominantly written in English. Authors were mostly affiliated with Bartın and Sakarya Universities. In terms of research methodology, qualitative methods were more frequently preferred in the articles. In addition to parametric analyses, qualitative techniques such as content analysis and descriptive analysis were commonly used. University students made up the majority of the study samples. Among the factors influenced by transactional distance were student motivation, social interaction, cognitive awareness, and learning outcomes. Recommendations included the pedagogical use of technological tools, the creation of socially rich learning environments, and instructional designs sensitive to individual differences. In this respect, the study provides a comprehensive overview of research conducted in Türkiye on the theory of transactional distance and offers suggestions for future research in the field.