Plantago lanceolata ekstraktının antioksidan, antimikrobiyal ve sitotoksik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antioxidant, antimicrobial and cytotoxic activities of Plantago lanceolata extract
  1. Tez No: 953157
  2. Yazar: HİLAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİRCİ TURGUNBAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hem geleneksel tıp hem de halk tıbbı, hastalıkların tedavisinde uzun bir kullanım geçmişine sahip doğal ilaçlardan yararlanır. Hem karadan hem de denizden kaynaklanan çok sayıda biyoaktif sekonder metabolit, klasik doğal ürün kimyası tekniklerinin kullanılmasıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu doğal bileşikler sayesinde bir dizi umut verici yeni ilaç üretildi. Çalışmamızda kullanılan Plantago lanceolata'nın da içinde bulunduğu Plantago, Plantaginaceae familyasındaki baskın cinstir, 400'den fazla türü kapsar ve birçok tür dünya çapında yabani otlar olarak sınıflandırılır. Plantago lanceolata L. Amerika, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika'ya özgüdür. Günümüzde, tıbbi amaçlar için dünya çapında çok sayıda ülkede yetiştirilmektedir. Bu çalışmada P. lanceolata'nın hekzan ve metanol ekstraktının antimikrobiyal, antioksidan ve sitotoksik aktivileri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivite disk difüzyon yöntemi ile test edilmiştir. Bitki ekstraktının 125, 250, 500, 1000 µg/disk konsantrasyonlarının Candida albicans (ATCC 10231), Pseudomonas aeruginosa (ATCC27853), Streptococcus pyogenes (ATCC12344), Escherichia coli (ATCC25922), Staphylococcus aureus (ATCC25923) mikroorganizmaları kullanılarak antimikrobiyal etkisi araştırılmıştır. Ekstraktlar anlamlı düzeyde antimikrobiyal etki göstermemiştir. Hem metanol hem de hekzan ekstraktları için anlamlı bir antimikrobiyal etki gözlenmemiştir. Antioksidan aktivite deneyleri DPPH ve ABTS yöntemleri kullanılarak P. lanceolata bitkisinin her iki ekstraktının farklı konsantrasyonları (12.5, 25, 50, 100 µg/ml) için gerçekleştirilmiştir. Hekzan özütü için antioksidan aktivite tespit edilemezken, metanol ekstraktının DPPH testinde BHT'nin aynı dozlardaki inhibisyon oranlarına göre yaklaşık %40 daha yüksek antioksidan etki gözlenmiştir. Çalışmada yapılan sitotoksisite testlerinde hekzan ve metanol ekstraktlarının Caco-2 ve HT29 kolon kanseri hücre hatların üzerindeki sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Sitotoksisite, hücre sağlığı ve canlılığının dolaylı bir ölçüsü olarak hücre metabolik aktivitesini değerlendirmek için yaygın olarak kabul görmüş bir yöntem olan MTT testi kullanılarak ölçülmüştür. Özellikle 48. ve 72. saat sonunda doza bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı sitotoksik etki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Both traditional medicine and folk medicine make use of natural remedies with a long history of use in the treatment of diseases. A large number of bioactive secondary metabolites, both from land and sea, have been revealed using classical natural product chemistry techniques. These natural compounds have produced a number of promising new drugs. Plantago, including the Plantago lanceolata used in our study, is the dominant genus in the Plantaginaceae family and encompasses more than 400 species, with many species classified as weeds worldwide. Plantago lanceolata L. is native to the Americas, Asia, Europe, and North Africa. Today, it is cultivated in a large number of countries around the world for medicinal purposes. In this study, the antimicrobial activity of hexane and methanol extract of P. lanceolata was tested by disk diffusion method. The antimicrobial effect of 125, 250, 500, 1000 μg/disc concentrations of plant extract was investigated using Candida albicans (ATCC 10231), Pseudomonas aeruginosa (ATCC27853), Streptococcus pyogenes (ATCC12344), Escherichia coli (ATCC25922), Staphylococcus aureus (ATCC25923) microorganisms. The extracts did not show a significant level of antimicrobial effect. No significant antimicrobial effects were observed for both methanol and hexane extracts. Antioxidant activity experiments were performed for different concentrations (12.5, 25, 50, 100 μg/ml) of both extracts of P. lanceolata plant using DPPH and ABTS methods. While no antioxidant activity was detectable for hexane extract, approximately 40% higher antioxidant effect was observed in the DPPH test of methanol extract compared to inhibition rates of BHT at the same doses. In the cytotoxicity tests performed in the study, the cytotoxic effect of hexane and methanol extracts on Caco-2 and HT29 colon cancer cell lines was investigated. Cytotoxicity was measured using the MTT test, a widely accepted method for assessing cell metabolic activity as an indirect measure of cell health and viability. Especially at the end of the 48th and 72nd hours, a statistically significant cytotoxic effect was observed depending on the dose.