2010 yılı sonrası Alanya'da inşa edilen kamu yapılarının LEED ve BREEAM sertifika sistemlerinin sürdürülebilir arazi kriterlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of public buildings constructed in Alanya after 2010 according to the sustainable site criteria of LEED and BREEAM certification systems
- Tez No: 953167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GİZEM YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ALANYA ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, sanayi devriminden sonraki süreçte; teknolojik gelişmeler, köylerden kentlere göç, fazla nüfus artışından ve sanayileşmeden kaynaklı ekosistemde bozulmalar olmuştur. Ekosistemdeki bu bozulma, doğanın sürdürülebilirliğini bozarak olumsuz şartlar oluşturmaktadır. 1900'lü yılların sonlarına doğru sürdürülebilirlik kavramı üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, yapılaşmanın ekosisteme büyük zararlar verdiği ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir yapı sistemleri, yeşil yapı sistemleri, yeşil bina kavramları bu süreçte mimari terimler arasında girmiştir. Sürdürülebilirliğe katkı sağlaması ve bu alanda bir dil birliği oluşması adına ilk olarak Birleşik Krallık tarafından BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifika sistemlerini geliştirmiştir. Ardından Amerika Birleşik Devletleri, LEED (Leadership in Energy and Environmental Desing) uygunluk kriterleriyle puanlamanın yapıldığı bir sertifika sistemi geliştirmiştir. Günümüzde birçok ülkenin kendine ait sertifika sistemi bulunmaktadır. Fakat ileri seviyede kriterlere sahip, en gelişmiş sertifika sitemi BREEAM ve LEED sertifika sistemleridir. Bu kapsamda, yeşil bina sertifika sistemlerinin sürdürülebilir arazi kriterlerinin kamu yapıları üzerinde bir çalışma konusu belirlenmiştir. Kamu yapılarının çok büyük alan kaplamaları, örnek teşkil etmesi, insan sirkülasyonundan kaynaklı enerji kullanımı ve sürdürülebilir kriterlere uygun tasarlandığında ekosisteme etkilerinin büyük olacağından kamu yapıları tercih edilmiştir. Alanya ilçesinde kamu yapıları özelinde değerlendirme yapılmasının asıl amacı, Alanya'nın coğrafi konumu, iklim koşulları ve bir ilçeye göre hızlı gelişimiyle kamu yapılarında sürdürülebilir arazi kriterlerini değerlendirerek, sürdürülebilirliğe katkı sağlamak ve gelişmekte olan diğer ilçelere referans oluşturacak bir çalışma ortaya koymaktır. Alanya'daki 2010 yılı sonrasındaki somut örneklere ulaşılışmış ve bu kapsamda nicel bir değerlendirme yapılmıştır. Alanya'da 2010 yılından bu yana yapılmış altı adet kamu yapısı tespit edilmiştir. Alanya'da kamu yapıları, yer belirlenmesinden kullanıma başlaması ve yıkım-söküm aşamalarına kadar yeşil yapıda sürdürülebilir arazi kullanımı kategorisine de LEED VE BREEAM sertifikaların kriterlerine göre LEED AP (Akredite Profesyonel) ve BREEAM (ASSESSORS and APS) uzmanlarının görüşleri alınmıştır. Kriterlere göre puanlama oluşturulup, uzman görüşlerince değerlendirilerek, sürdürülebilir arazi kullanımı sonuçları arasında kıyaslama yapılmıştır. Yapılar incelenip sürdürülebilir arazi kriterleri açısından değerlendirilmekle birlikte sonrasında yapılan yapılar ve sadece Alanya özelinde değil Türkiye genelinde kamu binalarındaki ve hatta yapılan özel projelere de sürdürülebilir ve çevreye duyarlılık doğrultusunda fayda sağlamayı amaçlamıştır. Toplum bilincini arttırmak adına örnek teşkil eden, toplumun ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşıladığı, kamu yapıları, ekonomik ve sosyal bilinçlenmeyi de beraberinde getirir
Özet (Çeviri)
This study emphasizes that, following the Industrial Revolution, technological advancements, rural-to-urban migration, rapid population growth, and increased industrialization have collectively led to significant environmental degradation within ecosystems. This ecological disruption continues to pose serious threats to the sustainability of natural systems. Toward the end of the 20th century, scholarly attention to sustainability revealed that construction activities are among the primary contributors to environmental harm. In response, architectural discourse began incorporating concepts such as sustainable building systems, green building systems, and green architecture. To promote sustainability and establish a common framework within the built environment, the United Kingdom introduced the BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) certification system. Subsequently, the United States developed the LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) certification system, which employs a point-based evaluation method grounded in compliance with environmental performance criteria. Although various countries have since implemented their own national certification systems, BREEAM and LEED remain the most comprehensive and internationally recognized frameworks in the field. Within this context, the present study focuses on the evaluation of green building certification systems based on sustainable site criteria as applied to public buildings. Public buildings were selected as the subject of analysis due to their large physical footprints, symbolic and exemplary roles in urban environments, high energy consumption caused by intensive human circulation, and their considerable ecological impact—particularly when sustainability principles are integrated into their design and operation. The specific focus on public buildings in the Alanya district is informed by the area's geographic location, climatic characteristics, and rapid urban development relative to its size. The aim of the study is to assess the application of sustainable site criteria in public buildings and thereby contribute to environmental sustainability while offering a reference model for other rapidly developing urban areas. To achieve this objective, six public buildings constructed in Alanya after 2010 were identified and analyzed using a quantitative approach. These buildings were evaluated across their life cycles—from site selection through operational use to potential demolition or deconstruction—based on the sustainable site criteria outlined in the LEED and BREEAM certification systems. Input was gathered from LEED Accredited Professionals (LEED APs) and BREEAM Assessors and Accredited Professionals (APSs). A scoring system was developed according to the criteria, and expert evaluations were employed to conduct a comparative analysis of sustainable site performance. The findings of the study not only assess the current status of selected public buildings but also aim to provide guidance for future public projects in Alanya, across Turkey, and potentially within private sector developments. As public buildings often serve as exemplary models and fulfill a broad range of societal needs, their alignment with sustainability principles contributes to raising environmental awareness and fostering economic and social responsibility within the community.