Exploring ionized gas distribution in brightest cluster galaxies
BCG'lerdeki gaz dağılımının araştırılması
- Tez No: 953248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HÜDAVERDİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Her ne kadar yıldız oluşumu genel olarak eliptik galaksilerde beklenmese de, genellikle büyük kütleli eliptik yapıda olan küme merkezindeki en parlak galaksiler (BCG'ler) yıldız oluşum etkinliği gösterebilmektedir. Galaksilerdeki yıldız oluşumunun göstergesi olarak genellikle Hα ve [OII] emisyon çizgileri kullanılsa da, gerekli gözlemsel verilerin eksikliği nedeniyle gazın mekansal dağılımını ayrıntılı olarak inceleyen çalışma sayısı sınırlıdır. Bütünleşik alan spektroskopisi, galaksilerdeki iyonize gazın mekansal özelliklerini araştırmayı mümkün kılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada 53 BCG'deki gaz morfolojisini ve dağılımını, emisyon çizgisi haritalarının çıkarılması ve karakterizasyonu yoluyla analiz ettik. Ayrıca, gaz morfolojisinin kırmızıya kayma ve çevresel yoğunluğun bir göstergesi olarak zenginliğe olan bağımlılığını inceledik. Sonuçlarımız, çevresel yoğunluk ile gaz morfolojisi arasında anlamlı bir korelasyon olmadığını göstermektedir. Ancak, kırmızıya kayma ile emisyonun mekânsal yayılımı arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Örneklemimizdeki 37 galaksinin Hα dağılımlarının daha merkezi odaklı ve simetrik olduğunu, buna karşın 41 galaksinin [OII] dağılımlarında benzer bir davranış sergilediğini tespit ettik. Dikkate değer bir nokta, Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarının da gösterdiği üzere, simetrik davranış sergileyen galaksilerin her iki çizgide farklı olmasıdır. Bu durum, galaksilerin çekirdek bölgesinde bulunan AGN veya LINER aktivitesi gibi farklı uyarım kaynaklarından kaynaklanabilen, gazın farklı fiziksel durumlarından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Although star formation is generally not expected in elliptical galaxies, brightest cluster galaxies (BCGs), which are typically massive ellipticals, can still exhibit star formation activity. While Hαand [OII] emission lines are commonly used as tracers of star formation in galaxies, there is a limited number of studies investigating the spatial gas distributions in detail due to lack of necessary observational data. Integral-field spectroscopy made it possible to explore spatial characteristics of the ionized gas in galaxies. Thus, in this study we analyzed the gas morphology and distribution in 53 BCGs via extraction of emission line maps and their characterization. We further examined the dependence of gas morphology on redshift and richness as a proxy for environmental density. Our results show no significant correlation between environmental density and gas morphology. However, a positive correlation is found between redshift and the spatial extent of emission. We found 37 galaxies in our sample have more centrally concentrated and symmetric Hαdistributions, whereas 41 of them show the similar behavior in [OII]. It is worth noting that, galaxies showing symmetric behaviors are different in both lines as the Kolmogorov-Smirnov test suggests. This could be due to different physical states of the gas in these galaxies which can be originated by the different excitation source such as AGN or LINER activity in the nuclear part of the galaxy.