Örgütsel sinizm, örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Oda ve borsa çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between organizational cynicism, organizational identification and turnover intention: A study on chamber and commodity exchange employees
  1. Tez No: 953462
  2. Yazar: ERCÜMENT ÇELİKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ERHAN, DOÇ. DR. KORAY ÇETİNCELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, örgüte yönelik gelişen sinik tutumların ve örgütsel özdeşlemenin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'deki oda ve borsalarda görev yapan 350 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Nicel araştırma tasarımı ile yürütülen çalışmada veriler anket tekniği ile toplanmış; analiz sürecinde SPSS ve AMOS paket programları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, örgütsel sinizmin işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, örgütsel özdeşleşme düzeyinin işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin ve aracılık rolünün de olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulgularının, literatüre katkı sağlamanın yanı sıra uygulayıcılara da yönetsel stratejiler açısından yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effect of cynical attitudes and organizational identification on turnover intention. The sample of the study consists of 350 white-collar employees working in chambers and commodity exchanges in Türkiye. In the study, which employed a quantitative research design, data were collected using a survey technique. SPSS and AMOS package programs were used in the analysis process. The findings obtained indicate that organizational cynicism has a significant effect on turnover intention. In addition, it was determined that the level of organizational identification did not have a significant effect on the turnover intention and did not have a mediating role. In addition to contributing to the literature, the research findings are considered to guide practitioners in terms of managerial strategies.