Hızlı yaşlandırma işleminin farklı formülasyonlardaki zirkonyum dioksit materyallerinin üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of accelerated aging on zirconium dioxide materials with different formulations
- Tez No: 953559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÇAKIRBAY TANIŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, hızlı yaşlandırma işleminin farklı formülasyonlardaki monolitik zirkonyum dioksit seramikler üzerindeki etkileri değerlendirildi. 3 farklı formülasyonda zirkonyum dioksit blok kullanıldı: 3Y-TZP, 4Y-TZP ve 5Y-TZP. Her materyal grubundan uygulanacak test yöntemi ya da analize uygun örnekler hazırlandı. Her gruptaki örneklerin yarısına 134 °C sıcaklık ve 2 bar basınç altında 5 saat otoklavda hızlı yaşlandırma uygulandı. Örneklere üç nokta bükülme dayanımı testi, Vickers sertlik testi, yüzey pürüzlülüğü testi, gren boyutu, XRD, AFM ve SEM/EDS analizleri yapıldı. Kullanılan materyaller bükülme dayanımı, Vickers yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farka neden oldu. Hızlı yaşlandırma, bükülme dayanımı ve yüzey pürüzlülüğü açısından istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmazken, Vickers yüzey sertliği üzerinde etkili olduğu tespit edildi. En yüksek bükülme dayanımı 3Y-TZP grubunda, en düşük ise 5Y-TZP grubunda gözlendi. Yaşlandırma uygulanmayan gruplarda 3Y-TZP ve 5Y-TZP grupları benzer yüzey sertlik değerleri gösterdi ve 4Y-TZP'ye göre daha yüksek bulundu. Yaşlandırma uygulanan gruplarda en düşük yüzey sertlik değerleri 3Y-TZP'de tespit edildi. 4Y-TZP ve 5Y-TZP grupları istatistiksel olarak benzer Vickers sertlik değerleri gösterdi. En yüksek yüzey pürüzlülüğü değerleri 5Y-TZP gruplarında gözlendi. 3Y-TZP ve 4Y-TZP grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Gren boyutu analizinde, yaşlandırma sonrası tüm gruplarda gren boyutlarında düşüş saptandı. En yüksek gren boyutu değerleri 5Y-TZP'de, en düşük gren boyutu değerleri ise 3Y-TZP'de gözlendi. XRD analizinde, yaşlandırma öncesinde tüm gruplarda tetragonal faz baskınken, yaşlandırma sonrası 3Y-TZP ve 4Y-TZP gruplarında monoklinik faz oranının arttığı tespit edildi. 5Y-TZP gruplarında ise monoklinik faz tespit edilmedi. AFM analizinde, yaşlandırma işleminin yüzey topografisi üzerinde etkili olduğu tespit edildi. Yaşlandırma uygulanmayan 3Y-TZP ve 5Y-TZP gruplarında yüzeydeki çıkıntı ve çukurlar belirgin iken, 4Y-TZP grubunda daha homojen bir yüzey yapısı gözlendi. Yaşlandırma sonrası 3Y-TZP'de yüzey pürüzlülüğünün azaldığı, 4Y-TZP ve 5Y-TZP'de yüzey pürüzlülüğünün arttığı gözlendi. SEM/EDS analizi yaşlandırmanın kullanılan materyallerin elemental kompozisyonu üzerinde etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effects of accelerated aging on monolithic zirconium dioxide ceramics with different formulations. Three types of zirconia blocks were used: 3Y-TZP, 4Y-TZP and 5Y-TZP. Specimens suitable for each test or analysis were prepared. Half of the samples in each group underwent autoclave aging at 134 °C and 2 bar for 5 hours. The analyses included three-point flexural strength, Vickers hardness, surface roughness, grain size, XRD, AFM, and SEM/EDS. The type of material significantly affected flexural strength, Vickers hardness, and surface roughness. Accelerated aging did not significantly affect flexural strength or roughness, but it did impact surface hardness. The highest flexural strength was found in 3Y-TZP, and the lowest in 5Y-TZP. Among non-aged groups, 3Y-TZP and 5Y-TZP had similar surface hardness, both higher than 4Y-TZP. In aged groups, 3Y-TZP showed the lowest surface hardness, while 4Y-TZP and 5Y-TZP had similar values.The highest surface roughness was observed in the 5Y-TZP groups. No significant difference was found between 3Y-TZP and 4Y-TZP. After aging, grain sizes decreased in all groups. 5Y-TZP had the largest, and 3Y-TZP the smallest grain sizes. XRD showed tetragonal phase dominance in all groups before aging. After aging, monoclinic phase content increased in 3Y-TZP and 4Y-TZP, while 5Y-TZP showed no monoclinic phase. AFM analysis revealed that aging altered surface topography. Non-aged 3Y-TZP and 5Y-TZP showed more pronounced peaks and valleys, while 4Y-TZP had a smoother surface. After aging, surface roughness decreased in 3Y-TZP and increased in 4Y-TZP and 5Y-TZP. SEM/EDS analysis confirmed changes in elemental composition after aging.