Phoenix antik kentinin arkeosismolojisi (Taşlıca, Muğla)
Archaeoseismology of the ancient city of phoenix (Taşlica, Muğla)
  1. Tez No: 953701
  2. Yazar: GÜNEŞ ANLIAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖZAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Muğla ili Marmaris ilçesine bağlı Taşlıca köyünde yer alan Phoenix Antik Kenti'nde arkeosismoloji ve jeoloji yöntemleri kullanılarak geçmişte meydana gelen depremlerin izlerinin araştırılmasını ve bölgenin hidrojeolojik özelliklerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Türkiye, Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer alması nedeniyle, sık sık yıkıcı depremlerin ve yüzey kırığı oluşturan aktif fay hatlarının etkisinde kalan bir coğrafyaya sahiptir. Bu nedenle, antik yerleşim alanlarında geçmiş depremlerin izlerinin tespit edilmesi, sismik risklerin değerlendirilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında, Phoenix Antik Kenti ve çevresinde gerçekleştirilen saha çalışmaları neticesinde, bölgenin jeolojik yapısı ile ilgili kapsamlı veriler elde edilmiştir. Araştırmada, bölgenin karstik yapısının yer altı suyu akışını etkileyerek hidrojeolojik sistemler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Arkeosismolojik bulgular, Phoenix Antik Kenti'nin büyük bir depremden ciddi bir yapısal hasar görmediğini, ancak gözlemlenen bazı deformasyonların zamanla doğal aşınma, iklimsel süreçler ve malzeme yorgunluğuna bağlı olarak gelişmiş olabileceğini ortaya koymaktadır. Bölgenin tarih boyunca karşılaştığı en önemli problemlerden biri su kıtlığıdır. Bu çalışma, antik dönemde bölgedeki su yönetim stratejilerini inceleyerek, sarnıç ve su depolama sistemlerinin kullanımını detaylandırmaktadır. Günümüzde de devam eden su kıtlığı sorununun çözümü için sürdürülebilir su yönetimi ve modern teknolojiler gerekmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Phoenix Antik Kenti'nin jeolojik ve hidrojeolojik yapısına ilişkin detaylı veriler sunmakta, bölgenin sismik ve hidrojeolojik riskleri hakkında önemli katkılar sağlamaktadır. Bu veriler, bölgenin gelecekteki sismik tehlikelerine karşı alınacak önlemler ve su yönetimi stratejileri için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the traces of past earthquakes and the hydrogeological features of the Phoenix Ancient City, located in the Taşlıca and Söğüt villages of Marmaris, Muğla, using archaeoseismology and geological methods. Due to Turkey's location on the Alpine-Himalayan earthquake belt, it is frequently affected by destructive earthquakes and surface-breaking active faults. Therefore, identifying the traces of past earthquakes in ancient settlements is crucial for assessing seismic risks. As part of this study, fieldwork conducted around the Phoenix Ancient City yielded comprehensive data on the geological structure of the region. The research characterizes and assesses the seismic potential of active fault lines in the area. It also highlights the significant impact of the region's karstic structure on groundwater flow, which influences the hydrogeological systems. Archaeoseismological findings suggest that the Phoenix Ancient City did not suffer major structural damage from a significant earthquake. Instead, some observed deformations are likely the result of natural erosion, climatic processes, and material fatigue over time. One of the most critical issues faced by the region throughout history has been water scarcity. This study examines ancient water management strategies, detailing the utilization of cisterns and other water storage systems. The ongoing issue of water scarcity today requires sustainable water management and modern technologies to resolve. In conclusion, this study provides detailed data on the geological and hydrogeological structure of the Phoenix Ancient City, offering significant insights into the region's seismic and hydrogeological risks. These findings lay the foundation for measures to mitigate future seismic hazards and develop effective water management strategies for the area.