Konya'da kent hakkına erişim imkânları
Opportunities to access the right to the city in Konya
- Tez No: 953865
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kent; sağladığı imkânlarla, güvenliğiyle, fırsatlarıyla ve bu fırsatlara herkesin erişebileceğine dair söylemleriyle'refah içerisindeki bir yaşam' idealiyle kendisinden söz ettiren bir olgudur. Ancak günümüzde, neoliberalist kentleşme dinamikleriyle beraber, kentlerdeki imkânlara ve fırsatlara kentte yaşayan herkesin ulaşamaması, dezavantajlı grupların bulunması ve kentteki refaha yalnızca belirli bir kesimin ulaşabildiği söylemleri kent sosyolojisinde sıklıkla işlenmektedir. Bu hususta ortaya çıkmış bir kavram ise kent hakkı kavramıdır. Bahsi geçen kavram kent içerisinde bulunan olanaklara, imkânlara ve kentsel hizmetlere tüm kentlilerin erişebilme hakkının olduğunu savunmaktadır. Günümüzde bu kavramın hak olarak ortaya çıkmış olması kimi kesimler için haklara ulaşımın olmadığını göstermektedir. Bu tezde de Konya içerisinde evreni oluşturan üç merkezi ilçenin semtleri olan Karatay/Saraçoğlu, Meram/Ayanbey. Selçuklu/Sancak'tan basit tesadüfi örnekleme yoluyla kentliler seçilmiş ve bu semtlerde yaşayan kentlilerin kent hakkına erişim imkânları arasında bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Dolayısıyla araştırmanın temel sorusu 'Konya'da kent hakkına erişim imkânları semtlere göre farklılık göstermekte midir?' şeklindedir. Araştırma sorusunun yanıtlanabilmesi adına nicel yöntemlerden olan anket tekniğine başvurulmuş ancak konuyla ilgili hazır bir ölçek bulunmadığından anket soruları araştırmacı ve tez danışmanı tarafından oluşturulmuş, pilot görüşmelerin ardından üç ayrı semtten toplamda 321 adet, her semtten ise 107 adet veri toplanmıştır. Veriler SPSS programında üç bağımsız değişkenin karşılaştırılabileceği One Way Anova ile analiz edilmiş, demografik verilerin karşılaştırılması için ise Ki-Kare analizine başvurulmuştur. Elde edilen bulgulara göre bu üç semt arasında birçok hususta daha dezavantajlı bulunan bir semt (Karatay/Saraçoğlu) olduğu, bu semtte yaşayanların kentteki hizmet ve olanaklara erişim imkânında diğer semtlere göre zorluk yaşadığı, diğer iki semtte yaşayanların bu hususta kent hakkının parametrelerini daha çok işletebildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The city is a phenomenon that makes a name for itself with the ideal of a 'prosperous life' with the opportunities, security and opportunities it provides and the discourse that everyone can access these opportunities. However, today, together with the dynamics of neoliberal urbanization, the fact that not everyone living in the city can access the opportunities and facilities in the city, the existence of disadvantaged groups and the discourse that only a certain segment can access the welfare in the city are frequently discussed in urban sociology. A concept that has emerged in this regard is the concept of the right to the city. The concept in question argues that all city dwellers have the right to access the opportunities, facilities and urban services in the city. The fact that this concept has emerged as a right today shows that some segments do not have access to these rights. In this thesis, city dwellers were selected from the neighborhoods of Karatay/Saraçoğlu, Meram/Ayanbey and Selçuklu/Sancak, which are the three central districts that constitute the universe in Konya, through simple random sampling and it was investigated whether there was a difference between the opportunities of city dwellers living in these neighborhoods in terms of accessing the right to the city. Therefore, the main question of the research is 'Do the opportunities for access to the right to the city in Konya differ according to the districts?' In order to answer the research question, the survey technique, which is one of the quantitative methods, was used, but since there was no ready-made scale on the subject, the survey questions were created by the researcher and the thesis advisor, and after the pilot interviews, a total of 321 data were collected from three separate districts and 107 data from each district. The data were analyzed with One Way Anova in the SPSS program, where three independent variables can be compared. According to the findings obtained, it was found that among these three districts, there is a district (Karatay/Saraçoğlu) that is more disadvantaged in many aspects, the residents of this district have difficulty in accessing the services and facilities in the city compared to the other districts, and the residents of the other two districts are able to operate the parameters of the right to the city more in this regard.