Yapay zeka destekli hazırlanan ders planlarının 7. sınıf öğrencilerinin maddenin yapısı ve özellikleri konusundaki başarılarına etkisi
The effect of artificial intelligence supported lesson plans on the achievement of 7th grade students on the stucture and properties of matter
  1. Tez No: 953906
  2. Yazar: İREM ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zeka destekli hazırlanan ders planlarının 7.sınıf öğrencilerinin 'Maddenin Yapısı ve Özellikleri' konusundaki akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma, İstanbul ilindeki bir devlet ortaokulunda iki farklı şubede öğrenim görmekte olan 56 adet 7. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırma, bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere iki grup ile yürütülmüştür. Deney grubunda öğretim süreci, belirtilen konuya yönelik yapay zekâ destekli hazırlanan 5E modeline uygun ders planlarıyla gerçekleştirilmiş; kontrol grubunda ise öğretim süreci, Millî Eğitim Bakanlığı'nın ders kitabına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Maddenin Yapısı ve Özellikleri Başarı Testi”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri, Veriler istatistik programıyla analiz edilmiştir. Grup ortalamalarındaki farklılıkları belirlemek için bağımsız örneklem t-testi, ön-son test karşılaştırmaları için ise bağımlı örneklem t testi ve Wilcoxon testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, son test puanlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,373>0,05). Ancak deney grubunun son test puan ortalaması, kontrol grubundan yüksek çıkmıştır. Sonuçlar, yapay zeka destekli derslerin fen eğitimine entegrasyonu konusunda önemli ipuçları sunmakta ve öğretmenlerin teknolojiye olan farkındalıklarının artırılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of lesson plans prepared with artificial intelligence support on the academic achievement of 7th-grade students in the topic of“Structure and Properties of Matter.”The study was conducted with 56 seventh grade students enrolled in two different classes at a public middle school in Istanbul. It was carried out using two groups: an experimental group and a control group. In the experimental group, the instructional process was implemented through lesson plans designed in accordance with the 5E model and supported by artificial intelligence tools, while in the control group, the instruction was based on the Ministry of National Education's textbook. The data were collected using the“Structure and Properties of Matter Achievement Test.”The data were analyzed using a statistical software program. An independent samples t-test was used to determine differences in group means, and a paired samples t-test along with the Wilcoxon test was used to compare pre- and post-test scores. The results revealed no statistically significant difference between the groups in the post-test scores (p = 0.373 > 0.05). However, the experimental group had a higher post-test mean score than the control group. The findings offer important insights into the integration of AI-supported lessons into science education and highlight the need to increase teachers' awareness of technology.