6061 alüminyum alaşımı ve 304 paslanmaz çelik frezeleme işleminde karbür kesici takım kaplamasının yüzey kalitesi, aşınma ve talaş morfolojisi üzerindeki etkisinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the effect of carbide cutting tool coating on surface quality, wear, and chip morphology in the milling process of 6061 aluminum alloy and 304 stainless steel
  1. Tez No: 953914
  2. Yazar: YAKUP UTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 304 paslanmaz çelik ve 6061 alüminyum alaşımı malzemelerinin frezelenmesi sırasında farklı kaplama türlerine sahip parmak freze takımlarının yüzey pürüzlülüğü, takım aşınması ve talaş oluşumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, takım geometrisi ve kesme parametreleri sabit tutulmuş, yalnızca kesici uçların kaplama türleri değiştirilmiştir. Bu sayede, kaplama materyalinin işleme performansına olan etkisi değerlendirilmiştir. Frezeleme işlemleri sonrasında numuneler üzerinde yüzey pürüzlülüğü ölçümleri gerçekleştirilmiş, elde edilen yüzey kaliteleri karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda, kullanılan takımlardaki aşınma miktarı mikroskobik görüntüleme yöntemleriyle analiz edilmiştir. Aşınma tipleri ve miktarları, kaplama türüne bağlı olarak önemli farklılıklar göstermiştir. Ayrıca, işleme sırasında oluşan talaşlar toplanarak morfolojik yapıları incelenmiş, talaş türleri ve yüzey etkileşimleri yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, takım kaplamasının sadece takım ömrü üzerinde değil, aynı zamanda iş parçası yüzey kalitesi ve talaş oluşum mekanizması üzerinde de belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle sert kaplamaların takım ömrünü uzattığı, ancak bazı durumlarda yüzey kalitesini olumsuz etkileyebildiği gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, takım kaplama seçiminin uygulamaya özel olarak dikkatlice yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of end milling tools with different coating types on surface roughness, tool wear and chip formation during milling of 304 stainless steel and 6061 aluminum alloy materials were investigated. In experimental studies, tool geometry and cutting parameters were kept constant, only the coating types of the cutting inserts were changed. In this way, the effect of the coating material on the processing performance was evaluated. After milling operations, surface roughness measurements were performed on the samples and the obtained surface qualities were compared. At the same time, the amount of wear on the tools used was analyzed by microscopic imaging methods. The types and amounts of wear varied significantly depending on the coating type. In addition, the chips formed during processing were collected and their morphological structures were examined, and chip types and surface interactions were interpreted. The obtained findings show that the tool coating has a decisive effect not only on tool life but also on workpiece surface quality and chip formation mechanism. It has been observed that especially hard coatings extend tool life, but in some cases they can negatively affect surface quality. In this context, it is concluded that the selection of tool coating should be made carefully on an application-specific basis.