Üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlığı ve sağlıklı beslenme tutumlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine nutrition habits and healthy nutrition attitudes in university student
- Tez No: 953913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde beslenme popüler ve üzerinde sıkça konuşulan konulardan biridir. Beslenme canlının yaşamını devam ettirebilmesi için büyük rol oynar. Vücudun ihtiyacı olan besinlerin tüketilmesiyle beslenme gerçekleşmektedir. İnsanlar yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklarını koruyarak hayatını sürdürür. Her grubun beslenmesinde farklılıklar görülebildiği gibi üniversite öğrencilerinin de beslenme alışkanlıkları çeşitli sebeplerden dolayı farklılıklar gösterebilmektedir. Üniversiteye geçişle beraber ortamları değişen öğrencilerin beslenme alışkanlıkları da değişmektedir. Bu dönemde edinilen alışkanlıkların erişkinlikte de devam edeceği bilindiğinden öğrencilerin sağlıklı beslenme tutumu sergilemeleri önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is a popular topic and one frequently discussed today. Nutrition plays a crucial role in enabling living beings to sustain their lives. It occurs through the consumption of nutrients required by the body. People maintain their health and continue their lives by eating adequately and in a balanced way. While dietary habits may vary among different groups, university students' eating habits can also differ due to various reasons. With the transition to university, students' environments change, and so do their eating habits. Since the habits formed during this period are known to persist into adulthood, it is important for students to adopt healthy eating behaviors.