The Effect of left brain hemispheric lateralization exercises on mathematics achievement of fifth graders
Sol beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik egzersiz uygulamalarının, beşinci sınıf öğrencilerinin matematik başarısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 95415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI ÖZET SOL BEYİN FONKSİYONLARINI GELİŞTİRMEYE YÖNELİK EGZERSİZ UYGULAMALARININ BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİK BAŞARISI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bu çalışmada; beyin tercihlerine göre gruplandınlmış beşinci sınıf öğrencileri üzerinde, sol beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik egzersiz uygulamalarının matematik başarısına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bilimsel araştırma verilerine dayanılarak, sol beyin fonksiyonlarım geliştirmeye yönelik bir egzersiz paketi hazırlanmıştır. On test-son test kontrol grup planının uygulandığı 10 haftalık çalışmanın sonucunda yapılan ortak değişke analizi (ANCOVA); sol beyin tercihli, ne sol ne sağ beyin tercihli ve sağ beyin tercihli öğrencilerin, sol beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik egzersiz uygulamalarına katıldıkları zamanki test sonuçlan ile bu egzersizlerin uygulamalarına katılmadıkları zamanki test sonuçlan arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Açık olarak, sol beyin tercihli grup için (F=6.34, p=.01)), ne sol ne sağ beyin tercihli grup için (F=14.44, p=.001) ve sağ beyin tercihli grup için (F=6.21, p=.01) bulunan F değerleri anlamlıdır. Bu çalışmanın sonucunda edinilen izlenim; sol beyin fonksiyonlannı geliştirmeye yönelik egzersiz uygulamalanmn matematik başansım yükseltmede etkili olduğudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF LEFT BRAIN HEMISPHERIC LATERALIZATION EXERCISES ON MATHEMATICS ACHIEVEMENT OF FIFTH GRADERS The purpose of this study is to investigate the effectiveness of the use of left brain hemispheric lateralization exercises in rising mathematics achievement of fifth-grade students, divided into groups based on their lateralization preferences. A set of left brain hemispheric lateralization exercises were designed for this study to provide practice of skills which are assumed to strengthen the characteristics, supported by the research to be categorized as being performed to the left brain hemisphere. Using a pretest-posttest control group design and an analysis of covariance (ANCOVA), it was found that after a 10- week study significant differences existed between the test scores of the students; diagnosed as left brain hemisphere dominants, neither brain hemisphere dominants, and right brain hemisphere dominants, when they received instruction with left brain hemispheric lateralization exercises. Specifically, the F values for the left brain hemisphere dominant group (F=6.34, p=.01), for the neither brain hemisphere dominant group (F=14.44, p=.001), and for the right brain hemisphere dominant group (F=6.21, p=.01) were significant. It was concluded that the use of left brain hemispheric lateralization exercises was effective in raising the achievement level in mathematics.