IFCPC 2011 kriterlerine göre biyopsi endikasyonu konulan hastalarda Swede skoru ile servikal patolojilerin öngörülebilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the predictability of cervical pathologies using the Swede score in patients with biopsy indications according to IFCPC 2011 criteria
  1. Tez No: 954284
  2. Yazar: YUNUS EMRE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, IFCPC 2011 kolposkopi kriterlerine göre biyopsi endikasyonu konulan hastalarda Swede Skoru'nun servikal patolojilerin öngörülebilirliğindeki etkinliğini değerlendirmektir. Ayrıca, Swede Skoru'nun histopatolojik tanılarla, sitolojik sınıflamalarla ve klinik yönetim kararlarıyla uyumu incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Ankara eğitim ve araştırma hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum kliniğinin, jinekoloji onkoloji polikliniğinde, IFCPC 2011 kriterlerine göre kolposkopik biyopsi endikasyonu konulan toplam 108 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların yaş, HPV tipi, sitoloji sonuçları, Swede Skoru bileşenleri ve histopatoloji sonuçları kaydedilmiştir. Swede Skoru'nun ≥4, ≥5 ve ≥8 eşik değerlerine göre tanısal doğruluğu ve LSIL/HSIL öngörüsü istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 108 hastanın %42,6'sında LSIL,%13'ünde HSIL, %1,9'unda invaziv servikal karsinom saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to evaluate the effectiveness of the Swede Score in predicting cervical pathologies among patients who met the biopsy criteria based on the IFCPC 2011 (International Federation for Cervical Pathology and Colposcopy) colposcopic guidelines. Additionally, the study aimed to assess the concordance between the Swede Score and histopathological diagnoses, cytological classifications, and clinical management decisions. Materials and Methods: This prospective study included 108 patients who underwent colposcopy-directed biopsy at the gynecologic oncology outpatient clinic of a tertiary training and research hospital in Ankara, based on the IFCPC 2011 criteria. Patients' demographic data, HPV genotypes, cytology results, Swede Score components, and histopathology outcomes were recorded. The diagnostic performance of the Swede Score was analyzed using cutoff values of ≥4, ≥5, and ≥8, focusing on its predictive ability for LSIL and HSIL lesions. Results: Among the 108 patients included in the study, LSIL was detected in 42.6%, HSIL in 13%, and invasive cervical carcinoma in 1.9% of cases.