Web 2.0 araçları ile desteklenmiş etkinliklerin fen bilimleri dersindeki öğrencilerin motivasyon ve akademik başarılarına etkisi
The effect of activities supported by Web 2.0 tools on the motivation and academic success of students in science course
  1. Tez No: 776093
  2. Yazar: KÜBRA SARPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmada öğrencilerin soyut kavramları, zihinlerinde somutlaştırıp kalıcı öğrenme sağlamaları istenmektedir. 7.sınıfların Fen Bilimleri dersinde Web 2.0 araçlarıyla hazırlanan etkinliklerin öğrenci ders başarıları, motivasyonları, öğretmenin ve öğrencilerin etkinlikler hakkındaki görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma desenlerinden açımlayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Bu nedenle çalışmanın nicel kısmında ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen, nitel kısmında ise durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Kahramankazan ilçesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında iki devlet ortaokulunda 7. sınıfta öğrenim gören deney ve kontrol grubu öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu öğrencileri ile Web 2.0 araçları ile hazırlanmış etkinlikler, kontrol grubu öğrencileri ile ise mevcut öğretim yönteminin uygulandığı ve ders kitabındaki etkinliklerle ders işlenmiştir. Deney grubunda 20 öğrenci ve kontrol grubunda 19 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmanın nicel veri toplama araçlarını araştırmacı tarafından hazırlanan“Hücre ve Bölünmeler Ünitesi Başarı Testi”, Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”oluşturmaktadır. Ayrıca nitel veri toplama aracı ise araştırmacı tarafından hazırlanan deney grubu öğrencilerinin ve öğretmenin uygulama hakkındaki düşüncelerini öğrenmek amacıyla yarı yapılandırılmış“Öğrenci ve Öğretmen Görüşme Formu”diğer veri toplama aracıdır. Akademik başarı testi, Hücre ve Bölünmeler Ünitesinin kazanımları dikkate alınarak çoktan seçmeli 25 soru şeklinde iki uzman görüşüne sunulmuştur. Başarı testine ait analizler için 207 kişilik pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Başarı testinin madde analizleri için TAP 19.1.4 programı kullanılmıştır. Ön uygulama sonrasında testten 2 madde çıkarılmış, diğer maddelere ise gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Başarı testinin KR-20 güvenirlik katsayısı 0.78 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin toplanması ile SPSS 25.00 paket programı kullanılarak elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testler tercih edilmiştir. Fen bilimleri dersine yönelik akademik başarı testi ve motivasyon ölçeğinin ön test-son test puanlarının anlamlı olup olmadığını belirlemek için“Bağımsız Örneklemler T-Testi”, deney ve kontrol gruplarının ön test-son test puan farklılıklarını karşılaştırmak için“Eşleştirilmiş Örneklemler T-Testi”kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın sonucunda deney grubu öğrencilerinin ön test-son test başarı testinde ve derse yönelik motivasyonlarında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Çalışmanın nitel kısmında deney grubu öğrencilerinin ve uygulama öğretmeninin olumlu görüşleri olduğu tespit edilmiştir. Fakat internet kaynaklı sorunların yaşandığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, students are asked to embody abstract concepts in their minds and provide permanent learning. The main purpose is to examine student's success, motivation, and views of teacher and students about the activities prepared with Web 2.0 tools at the 7th grade Science lesson. Exploratory sequential design, one of the mixed research designs, was preferred in the study. For this reason, the experimental design with pretest-posttest control group was preferred in the quantitative part of the study, and the case study design was preferred in the qualitative part. The study group of the research consists of 7th grade experimental and control group students studying in two public secondary schools in Kahramankazan district of Ankara province in the 2021-2022 academic year. With the experimental group students, the activities prepared with Web 2.0 tools, and with the control group students, the lesson was taught with the activities in the textbook where the current teaching method was applied. There are 20 students in the experimental group and 19 students in the control group. The quantitative data collection tools of the research are the“Cell and Divisions Unit Achievement Test”prepared by the researcher, and the“Motivation Scale for Science Learning”developed by Dede and Yaman (2008). In addition, the qualitative data collection tool is the semi-structured“Student and Teacher Interview Form”prepared by the researcher in order to learn the thoughts of the experimental group students and the teacher about the application. The academic achievement test was presented to the opinion of two experts in the form of 25 multiple-choice questions, taking into account the achievements of the Cell and Divisions Unit. For the analysis of the achievement test, a pilot application was carried out with 207 people. TAP 19.1.4 program was used for item analysis of achievement test. After the pre-application, 2 items were removed from the test, and necessary corrections were made to the other items. The KR-20 reliability coefficient of the achievement test was calculated as 0.78. With the collection of the data obtained in the research, the data obtained by using the SPSS 25.00 package program was analyzed. Parametric tests were preferred in the analysis of the data.“ Independent Samples T-Test”was used to determine whether the pretest-posttest scores of the academic achievement test and motivation scale for the science course were significant, and the“ Paired Samples T-Test”was used to compare the pretest-posttest score differences of the experimental and control groups. Content analysis method was preferred in the analysis of qualitative data. As a result of the research, there is no significant difference in the pretest-posttest achievement test and motivation for the lesson of the experimental group students. In the qualitative part of the study, it was determined that the experimental group students and the practice teacher had positive opinions. However, they stated that there were problems related to the internet.