Necmeddîn el-Gazzî ve el-Kevâkibu's-Sâire adlı eseri
His work named Necmeddîn el-Gazzî and el-Kevâkibu's-Sâire
  1. Tez No: 954392
  2. Yazar: ABDULHAKİM AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Necmeddîn el-Gazzî 17. yüzyılda Suriye'nin Dımaşk şehrinde yaşamış önemli âlimlerden biridir. Hadis, fıkıh, nahiv, sarf ve biyografi alanında çok sayıda eser kaleme almıştır. Bununla birlikte onun çok sayıda şiiri de bulunmaktadır. el-Gazzî'nin en meşhur eseri hicri 10. yüzyılda yaşamış alimlerin hayatını kaleme aldığı el-Kevâkibu's-Sâire adlı eseridir. Gazzî bu eserinde bin beş yüz elli iki kişinin hayatına yer verirken aynı zamanda hayatını kaleme aldığı kişilerin yaşadığı dönemin sosyal, ilmi ve kültürel hayatına da ayna tutmuştur. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde Arap edebiyatında biyografik eserlerin ortaya çıkışı, gelişimi ve türleri incelenmektedir. Birinci bölümde Gazzî'nin yaşadığı dönemin siyasi, kültürel ve sosyal durumu ile onun hayatı ve eserleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Gazzî'nin biyografi alanında kaleme aldığı el-Kevâkibu's-Sâire adlı eserinin konusu, önemi, amacı, kaynakları ve kaynaklık ettiği eserler ile eserin muhtevası hakkında bilgiler yer almaktadır. Özellikle Gazzî'nin eseri muhtevası bağlamında dönemin ilmi, kültürel ve edebi durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Najmeddin al-Ghazzi was one of the important scholars who lived in Damascus, Syria in the 17th century. He wrote many works in the fields of hadith, jurisprudence, grammar, grammar and biography. He also has many poems. Ghazzi's most famous work is al-Kawākibu's-Sāira, in which he wrote the lives of scholars who lived in the 10th century of the Hijra. In this work, Ghazzi included the lives of one thousand five hundred and fifty two people, while also reflecting the social, scientific and cultural life of the period in which the people he wrote about lived. Our study consists of an introduction, two sections and a conclusion. The introduction examines the emergence, development and types of biographical works in Arabic literature. The first section examines the political, cultural and social situation of the period in which Ghazzi lived, as well as his life and works. The second section includes information on the subject, importance, purpose, sources and works that he used as sources, and the content of Ghazzi's biographical work, al-Kawaqibu's-Saira. In particular, the scientific, cultural and literary situation of the period has been tried to be revealed in the context of the content of Ghazzi's work.