Peripartum depresyon düzeyinin bağlanma ve duygusal farkındalık ile ilişkisi
Relationship between peripartum depression level with attachment and emotional awareness
  1. Tez No: 954406
  2. Yazar: AİŞETÜL KÜBRA BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ALTUNKAYA ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Mevcut çalışmanın amacı peripartum depresyon düzeyi ile duygusal farkındalık, eş ile bağlanma ve anne ile bağlanma arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemi 305 hamile ve 0-12 ay bebeği olan kadınlardan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında bir grup demografik öğe ile birlikte katılımcıların peripartum depresyon düzeyi, bağlanma stilleri ve duygusal farkındalık değişkeni incelenmiştir. Bu amaçla Demografik Bilgi Formu, Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-İlişki Yapıları ve Duygu Durum Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre peripartum depresyon düzeyi duygusal farkındalık düzeyi ile negatif yönde ve güvensiz bağlanma ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Aynı zamanda duygusal farkındalık ile güvensiz bağlanma arasında negatif korelasyon olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada, demografik faktörler, bağlanma stili ve duygusal farkındalık düzeylerinin peripartum depresyon üzerindeki etkisi incelemek için regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizleri sonucunda, bu değişkenlerin peripartum depresyonu anlamlı şekilde yordadığı ve toplam varyansın %39.1'ini açıkladığı bulunmuştur. Çalışmada, demografik faktörler, bağlanma stili ve duygusal farkındalık düzeylerinin peripartum depresyon üzerindeki etkisi aşamalı regresyon analizi ile incelenmiştir. Sekiz aşamadan oluşan modelde, her aşamada eklenen değişkenlerle birlikte peripartum depresyonun açıklayıcılık oranı %39.7'ye ulaşmıştır. Bulgular, bağlanma stili, duygusal farkındalık ve doğum sürecine ilişkin faktörlerin peripartum depresyonun önemli yordayıcıları olduğunu göstermektedir. Hamile bireylerde 0-12 ay bebek sahibi bireylere göre daha düşük peripartum düzeyi, daha yüksek duygusal farkındalık ve eş ile daha az güvensiz bağlanma tespit edilmiştir. Peripartum depresyon düzeyinin planlı gebelik, hamilelikte ve doğumda herhangi bir sorun yaşama, daha önce peripartum döneminde ruhsal bozukluk yaşama, hamilelikte ve doğum sonrası süreçte eş yardımı, doğum şekli ve prematüre doğum değişkenlerine göre farklılaştığı görülmüştür. Duygusal farkındalık ile yaş, eğitim durumu, kaçıncı çocuk olma, daha önce herhangi bir psikiyatrik tanı alma, eşle bağlanma, çalışma durumu ve doğumdan sonra eş yardımı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the relationships between peripartum depression levels, emotional awareness, partner attachment, and maternal attachment. The study sample consists of 305 women who are either pregnant or have a baby aged 0-12 months. The research examined participants' peripartum depression levels, attachment styles, and emotional awareness variables, along with a set of demographic factors. To achieve this, the Demographic Information Form, Edinburgh Postpartum Depression Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-Relationship Structures, and Mood Awareness Scale were utilized. The results of the study indicate that peripartum depression levels are negatively correlated with emotional awareness and positively correlated with insecure attachment. Additionally, a negative correlation was found between emotional awareness and insecure attachment. Regression analysis was conducted to examine the effects of demographic factors, attachment style, and emotional awareness levels on peripartum depression. The regression analyses revealed that these variables significantly predicted peripartum depression, explaining 39.1% of the total variance. The findings suggest that attachment style, emotional awareness, and factors related to the childbirth process are significant predictors of peripartum depression. It was observed that pregnant individuals had lower peripartum depression levels, higher emotional awareness, and less insecure attachment to their partners compared to individuals with a baby aged 0-12 months. Additionally, peripartum depression levels varied according to factors such as planned pregnancy, experiencing complications during pregnancy and childbirth, a history of mental disorders during previous peripartum periods, partner support during pregnancy and postpartum, mode of delivery, and premature birth. Significant statistical relationships were found between emotional awareness and variables such as age, education level, birth order of the child, previous psychiatric diagnosis, partner attachment, employment status, and postpartum partner support.