Değerlerin kazanılması ve okul kültürünün oluşmasında sosyal etkinliklerin rolünün paydaşlara göre incelenmesi
Investigation of the role of social activities in the acquisition of values and formation of school culture according to stakeholders
- Tez No: 954409
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE ALTINAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma okullarda düzenlenen sosyal etkinliklerin öğrencilerde okul kültürünün oluşması ve değerlerin kazanılması üzerindeki rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Okullarda hem değerler eğitimi kapsamında hem de okul kültürünün bir parçası olarak bilimsel, kültürel, sportif, sanatsal ve toplum hizmeti çalışmaları şeklinde pek çok etkinlik yürütülmektedir. Okullarda düzenlenen sosyal etkinliklerin öğrencilerde değerlerin kazanımında ve okul kültürünün oluşmasında ne ölçüde etkili olduğunu belirlemek önemlidir. Araştırma, karma araştırma yöntemi içinde yer alan eş zamanlı dönüşümsel araştırma desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırma 2022-2023 yılında Çorum'daki ortaokul ve lise öğrencileri ile öğretmenler ve okul yöneticilerinin katılımıyla yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bölümüne 710 öğrenci, nitel bölümüne 105 öğretmen ve okul yöneticisi katılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde üç ölçek, nitel bölümünde ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon analizi, regresyon analizi, aracılık analizi ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin sosyal etkinliklerin değer kazanımı üzerindeki rolü hakkındaki görüşlerinin yüksek düzeyde olduğu, okul kültürünün oluşması üzerindeki rolü hakkındaki görüşlerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sosyal etkinlik, değerler ve okul kültürü ölçeklerinin boyutları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla sosyal etkinliklere daha fazla katılan öğrencilerin hem değer kazanımlarının hem de okul kültürünü oluşturma ve okul kültürüne uyum sağlamalarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada değerlerin kazanılması ve okul kültürünün oluşmasında sosyal etkinliklerin kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Buna göre öğrencilerin sosyal etkinliklere katılmaları, değerlerin okul kültürünü etkilemesine aracılık etmekte ve kültür oluşumuna katkı sağlamaktadır. Nitel bölüme katılan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin görüşleri de öğrencilerden elde edilen verileri teyit etmektedir. Öğretmenler ve yöneticiler, sosyal etkinliklerin okuldaki değerler eğitimi sürecinde önemli olduğunu ve öğrencileri daha fazla okula bağladığını ifade etmişlerdir. Okullarda değerler eğitimi ve okul kültürünün oluşturulması kapsamında, önemli günlerde yapılan toplantılar, seminer ve konferanslar, yardım organizasyonları, geziler, piknikler, ayın değeri çalışmaları, okul tanıtım faaliyetleri, mezun buluşmaları gibi etkinlikler yürütüldüğünü ifade etmişlerdir. Araştırma neticesinde öğrencilerin bu tür sosyal etkinliklere katılmalarının değerleri kazanmalarını hızlandırdığı ve okul kültürünün oluşumuna katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre hem değerlerin hem de okul kültürünün oluşması ve aktarılmasına katkı sağlayan gezi, yarışma, izcilik, kitap okuma, seminer, konferans, kamp, turnuva, piknik gibi sosyal etkinliklerin okullarda düzenli olarak yapılmasına, ders ve okul dışındaki öğrenme ortamlarında da uygulama imkanlarının arttırılmasına önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the role of social events organized in schools in forming school culture and acquiring values in students. Many activities are carried out in schools in scientific, cultural, sports, artistic, and community service activities, both within the scope of values education and as a part of the school culture. It is essential to determine to what extent the social activities organized in schools are practical in acquiring values in students and forming school culture. The research was conducted using the simultaneous transformational research design within the mixed research method. The research was performed in 2022-2023 with the participation of secondary school and high school students, teachers, and school administrators in Çorum. Seven hundred ten students participated in the quantitative part of the research, and 105 teachers and school administrators participated in the qualitative part. Three scales were used in the quantitative part of the research, and a semi-structured interview form was employed in the qualitative part. Correlation, regression, mediation, and content analyses were performed to analyze the data. As a result of the research, it was determined that student's opinions about the role of social activities in value acquisition were at a high level, while their views about the role of social activities in forming school culture were at a medium level. It was determined that there was a positive and significant relationship between the dimensions of social activity, values, and school culture scales. Therefore, it has been specified that more students participating in social activities have higher values and the ability to create and adapt to school culture. The research determined that social activities partially mediated the acquisition of values and the formation of school culture. Accordingly, students' participation in social activities mediates the impact of values on school culture and contributes to the formation of culture. The opinions of the teachers and school administrators who participated in the qualitative section also confirm the data obtained from the students. Teachers and administrators stated that social activities are essential in the values education process at school and connect students to the school more. They said that within the scope of values education and creating a school culture in schools, activities such as“meetings held on important days, seminars and conferences, charity organizations, trips, picnics, value of the month studies, school promotion activities, alumni meetings”are carried out. As a result of the research, it was determined that student's participation in such social activities accelerated their acquisition of values and contributed to the formation of school culture. According to these results, importance should be given to regular social activities such as“trips, competitions, scouting, book reading, seminars, conferences, camps, tournaments, picnics”that contribute to the formation and transfer of both values and school culture in schools. In addition, importance should be given to increasing application opportunities in learning environments outside the classroom and school.