İklim değişikliğinin sürdürülebilirlik performansına etkisi: BİST sürdürülebilirlik 25 endeksi
Effect of climate change on sustainability performance: BIST sustainability 25 index
  1. Tez No: 954471
  2. Yazar: GÜL HATİCE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KESTANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Doğanın, insanın eylemlerine verdiği tepkinin doğal bir sonucu olarak iklim değişikliği, kendini göstermektedir. Bireyselden küresele dünyadaki yaşam alanlarını etkisi altına alan değişim; sosyal, çevresel ve ekonomik yönleriyle günümüzde Sürdürülebilirlik kavramı ile ilişkilendirilmektedir. İnsan kaynaklı faaliyetlerin her halinin doğaya yansıması, doğanın korunmasını zorunlu bir gereksinim haline getirmiştir. Bu durumdan insanın kendisi ile birlikte faaliyet içerisinde bulunduğu bütün kurum ve kuruluşlar da kendisine düşen payı almıştır. Nihayetinde, sorumlulukların yapısı, içeriği ve yönü sorgulanmaya başlanmış ve nihayetinde yeniden yapılandırılması önemli bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Türkiye'de ise iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik çalışmaları 2000'li yılların başında meşru zeminde tartışılmaya başlanmıştır. Günümüz itibariyle ilgili konuda Borsa İstanbul nezdinde 2022 yılında BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi oluşturulmuştur. Buradan hareketle işletmelerin sorumluluklarının somut göstergeleri raporlara taşınmış ve büyük merak konusu olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de; BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksinde işlem gören işletmelerin entegre raporları incelenerek iklim değişikliğinin sürdürülebilirlik performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, 25 işletme araştırma kapsamına alınmıştır. Bilgi kullanıcılarına daha güvenilir, tutarlı ve doğru bilgilerin sunulması bakımından veriler; Borsa İstanbul ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'ndan temin edilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilmiş ve verileri analize uygun olmayan 7 işletme araştırma kapsamı dışında bırakılmıştır. Elde edilen veriler,“Microsoft Excel 2024”programında kodlama yapılmış olup“SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0”programına aktarılarak; güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, parametrik olmayan korelasyon (Spearman's rho) analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise iklim değişikliğinin enerji boyutunun, sürdürülebilirliğin ekonomik boyutları altında olan stok, net satış ve temettü göstergelerini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Gelecekte işletmelerin ilgili konuda daha isabetli sonuçlar alabilmeleri bakımından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change manifests itself as a natural consequence of nature's reaction to human actions. The change, which affects the living spaces in the world from individual to global, is associated with the concept of Sustainability today with its social, environmental and economic aspects. The reflection of all forms of human activities on nature has made the protection of nature a compulsory requirement. In this situation, all institutions and organisations in which human beings are engaged in activities together with themselves have also taken their share. As a result, the structure, content and direction of responsibilities have begun to be questioned and ultimately restructuring has become an important need. In Turkey, climate change and sustainability studies started to be discussed on legitimate grounds in the early 2000s. As of today, the BIST Sustainability 25 Index was established in 2022 by Borsa Istanbul. From this point of view, the concrete indicators of the responsibilities of enterprises have been carried to the reports and have become a subject of great curiosity. In this study, it is aimed to determine the relationship between climate change and sustainability performance by analysing the integrated reports of the enterprises traded in the BIST Sustainability 25 Index in Turkey. For the purpose of the study, 25 enterprises were included in the scope of the research. In order to provide more reliable, consistent and accurate information to information users, data were obtained from Borsa Istanbul and Public Disclosure Platform (KAP). The data obtained were evaluated and 7 enterprises whose data were not suitable for analysis were excluded from the scope of the research. The data obtained were coded in 'Microsoft Excel 2024' programme and transferred to 'SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0' programme and reliability analysis, descriptive statistics, nonparametric correlation (Spearman's rho) analysis and regression analysis were performed. As a result of the study, it was determined that the energy dimension of climate change positively affects the stock, net sales and dividend indicators under the economic dimensions of sustainability. Suggestions have been made in order for the enterprises to get more accurate results on the related issue in the future.