Ortaokul öğrencilerinin dinlediğini anlama başarılarının Quizizz ve Wordwall uygulamalarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of middle school students' listening comprehension achievements according to Quizizz and Wordwall applications
- Tez No: 954549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 5 ve 8. sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama başarılarının Web 2.0 araçlarından Quizizz ve Wordwall uygulamalarına göre değerlendirilmesidir. Bunun yanı sıra Quizizz ve Wordwall uygulamalarına ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma karma desen yöntemlerinden açıklayıcı sıralı tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in merkez ilçesi olan Şehitkamil'de yer alan bir devlet okulunda 5. sınıf ve 8. sınıf kademelerinde öğrenim gören 60 beşinci sınıf, 60 sekizinci sınıf 120 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Quizizz Dinlediğini Anlama Başarı Testi, Wordwall Dinlediğini Anlama Başarı Testi ve Kontrol Grubu Dinlediğini Anlama Başarı Testi ile toplanmıştır. Öğrencilerin Quizizz, Wordwall ve Kontrol Grubu Dinlediğini Anlama Başarı Testlerindeki farklılaşma; Quizizz ve Wordwall uygulamalarının dinlediğini anlama başarısına etkisini belirlemek amacıyla oluşturulan başarı testleri ile cinsiyet, günlük hayatta internete erişim, günlük internet kullanımı, Türkçe ders notu arasındaki farklılaşma, IBM SPSS 25 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; Wordwall Grubunun ortalama dinlediğini anlama başarı puanının (7,52) Quizizz Grubunun (7,17) ve Kontrol Grubunun (5,35) ortalama puanlarından daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonucunda, gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Post-Hoc analizlerinden Scheffe Testi bulgularına göre, Wordwall Grubunun dinlediğini anlama başarı puanları Kontrol Grubuna göre, Quizizz Grubunun dinlediğini anlama başarı puanları ise yine Kontrol Grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, Wordwall ve Quizizz Gruplarının dinlediğini anlama başarı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Uygulamaların cinsiyet ve internet kullanımı değişkenlerine göre farklılaşma durumlarını incelemek amacıyla yapılan bağımsız örneklemler t-testi analizleri istatistiksel olarak anlamsız sonuçlanmıştır. Türkçe ders notu değişkeni ile Wordwall ve Quizizz Dinlediğini Anlama Başarı Testi puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan Pearson Korelasyon Katsayısı analizi sonucunda, iki grup için de zayıf yönlü negatif bir ilişki tespit edilse de bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Öğrenci görüşleri incelendiğinde öğrencilerin Quizizz ve Wordwall araçlarını kullanırken deneyimlerini“eğlenceliydi”şeklinde ifade ettikleri (f=34),“kopya önleme”konusunda Quizizz'in avantajlı olduğu yönünde görüş bildirdikleri, diğer arkadaşlarına tavsiye etmek istedikleri (f=77) ve diğer derslerde kullanmak istedikleri (f=76) sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the listening comprehension achievement of middle school 5th and 8th-grade students based on their use of Web 2.0 tools, specifically Quizizz and Wordwall applications. Additionally, it seeks to determine student opinions regarding the Quizizz and Wordwall applications. The study employed an explanatory sequential design, a mixed-methods approach. The study group consisted of 120 students (60 fifth-grade and 60 eighth-grade) attending a public school in Şehitkamil, a central district of Gaziantep, during the 2024-2025 academic year. Convenience sampling, a non-probability sampling method, was utilized to determine the study group. Research data were collected using a Personal Information Form, a Semi-Structured Interview Form, a Quizizz Listening Comprehension Achievement Test, a Wordwall Listening Comprehension Achievement Test, and a Control Group Listening Comprehension Achievement Test. The differentiation in students' achievement scores on the Quizizz, Wordwall, and Control Group Listening Comprehension Achievement Tests, as well as the differentiation concerning gender, daily internet access, daily internet usage, and Turkish language course grades, were analyzed using IBM SPSS 25 software to determine the effect of Quizizz and Wordwall applications on listening comprehension achievement. The research findings indicate that the mean listening comprehension achievement score of the Wordwall group (7.52) was higher than that of the Quizizz group (7.17) and the control group (5.35). A one-way analysis of variance (ANOVA) conducted to determine the statistical significance of this difference revealed a significant difference among the groups. According to the Scheffe Test, a Post-Hoc analysis, the listening comprehension achievement scores of the Wordwall group were found to be statistically significantly higher than those of the control group, and similarly, the Quizizz group's scores were also statistically significantly higher than those of the control group. However, no statistically significant difference was found between the listening comprehension achievement scores of the Wordwall and Quizizz groups. Independent samples t-test analyses conducted to examine the differentiation of the applications based on gender and internet usage variables yielded statistically insignificant results. A Pearson Correlation Coefficient analysis performed to determine the relationship between the Turkish language course grade variable and the Wordwall and Quizizz Listening Comprehension Achievement Test scores revealed a weak negative correlation for both groups, although this relationship was not statistically significant. An analysis of student responses revealed that students described their experience using Quizizz and Wordwall as“enjoyable”(f=34), highlighted Quizizz's advantage in preventing cheating, expressed willingness to recommend the tools to their peers (f=77), and indicated interest in using these applications in other subjects as well (f=76).