Afet odaklı altyapı hizmetlerinde yere nüfuz eden radar (YNR) uygulamaları: Giresun ili örneği
Disaster-focused infrastructure services ground-penetrating radar (GPR) applications: The case of Giresun province
- Tez No: 954648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde doğal afetler, özellikle depremler, sel baskınları ve heyelanlar, insan yaşamını ve altyapıyı ciddi şekilde etkilemektedir. Bu nedenle, afet öncesi risk azaltma çalışmaları ve afet sonrası hızlı müdahale mekanizmaları hayati önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, yer altı altyapılarının izlenmesi ve analizi için YNR teknolojisinin kullanımı, afet yönetimi bağlamında ele alınmıştır. Çalışma, Giresun ili özelinde bir uygulama alanı sunarak, bu bölgede altyapı hizmetlerinin afet senaryolarına karşı ne derece hazırlıklı olduğunu değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, doğal afetlerin Türkiye genelindeki etkileri ve özellikle Giresun ilinin coğrafi konumu, jeolojik yapısı ve afet riskleri detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra, altyapı hizmetlerinin (su, elektrik, doğalgaz, iletişim vb.) afetlere karşı dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği üzerinde durulmuştur. Afet sonrası hasar tespiti ve kurtarma çalışmalarında zaman kaybını en aza indirmek için YNR teknolojisinin sunduğu avantajlar geniş bir literatür desteğiyle ortaya konmuştur. Tezin pratik kısmı, Giresun ilinde seçilen pilot bölgelerde YNR verilerinin toplanması ve analiz edilmesini içermektedir. Toplanan veriler, yer altı altyapısındaki deformasyonları, su kaynaklarının dağılımını ve potansiyel tehlike bölgelerini belirlemek için kullanılmıştır. YNR'nin yüksek çözünürlüklü görüntüleme yeteneği sayesinde, geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı ve hassas sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, YNR teknolojisinin afet öncesinde risk haritalarının oluşturulmasına, afet sonrasında ise hasar tespiti ve acil müdahale ekiplerine rehberlik etmesine yönelik büyük bir potansiyel taşıdığı ortaya konmuştur. Ayrıca, Giresun ilindeki altyapı hizmetlerinin mevcut durumu değerlendirilmiş ve iyileştirme önerileri sunulmuştur. Bu öneriler arasında, yer altı altyapısının periyodik olarak YNR ile izlenmesi, afet senaryolarına yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi ve yerel yönetimlerle iş birliğinin artırılması bulunmaktadır. Bu çalışma, YNR teknolojisinin afet yönetimi ve altyapı hizmetlerindeki önemi üzerine yeni bir bakış açısı getirmekte olup, gelecekte yapılacak benzer araştırmalar için bir temel oluşturmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, Giresun ilinin afet risklerine karşı daha hazırlıklı bir yapıya kavuşmasına katkı sağlayacak somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, natural disasters, especially earthquakes, floods and landslides, seriously affect human life and infrastructure. Therefore, pre-disaster risk mitigation efforts and post-disaster rapid response mechanisms are of vital importance. In this thesis, the use of Ground Penetrating Radar (GPR) technology for monitoring and analyzing underground infrastructures is discussed in the context of disaster management. The study aims to evaluate the extent to which the infrastructure services in Giresun province are prepared for disaster scenarios by presenting a specific application area. In the first part of the study, the effects of natural disasters in Turkey in general and the geographical location, geological structure and disaster risks of Giresun province in particular are analyzed in detail. Then, the resilience and sustainability of infrastructure services (water, electricity, natural gas, communication, etc.) against disasters are emphasized. The advantages offered by GPR technology to minimize the loss of time in post-disaster damage assessment and rescue operations are presented with the support of an extensive literature. The practical part of the thesis consists of collecting and analyzing the ground penetrations data in selected pilot regions in Giresun province. The collected data were used to identify deformations in underground infrastructure, distribution of water resources and potential hazard zones. Thanks to the high-resolution imaging capability of GPR, faster and more accurate results were obtained compared to conventional methods. As a result of the study, it was revealed that GPR technology has a great potential to create risk maps before a disaster and to guide damage assessment and emergency response teams after a disaster. In addition, the current state of infrastructure services in Giresun province was evaluated and suggestions for improvement were presented. Among these recommendations are periodic monitoring of underground infrastructure with R, organizing training programs for disaster scenarios and increasing cooperation with local governments. This study brings a new perspective on the importance of the Ground Penetrating Radar (GPR) technology in disaster management and infrastructure services and aims to provide a basis for future similar studies. At the same time, it provides concrete recommendations that will contribute to a more prepared structure of Giresun province against disaster risks.