Adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerinde çalışan sosyal çalışmacıların kişisel ve mesleki güç algı düzeylerinin etik ikilem çözme becerilerine etkisi
The effect of personal and occupational power perception levels of social workers working in legal support and victim service directorates on their ethical dilemma solving skills
- Tez No: 954658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Etik ikilem, farklı alanlarda uygulanan sosyal hizmet mesleğinde karşılaşılması muhtemel durumlardan biri olup sosyal çalışmacıların karar verme ve değerlendirme sürecini etkileyebilmektedir. Etik ikileme ilişkin uygun etik karar verme değerlendirmeyi yapan sosyal çalışmacının sahip olduğu bireysel faktörlerden etkilenmektedir. Bu araştırma ülkemizde adli sosyal hizmetin önemli ölçüde uygulama alanı bulduğu adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerinde çalışmakta olan sosyal çalışmacıların karşılaştıkları etik ikilem durumlarını çözme becerisinin, sosyodemografik özellikleri ile algılanan kişisel ve mesleki güç düzeylerinden etkilenip etkilenmediğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel çalışma yöntemi ile yürütülmüş; araştırma için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki veriler sosyodemografik bilgi formu, Sosyal Hizmet Uzmanlarının Kişisel ve Mesleki Güç Algıları Ölçeği ve Nathanson ve Giffords Sosyal Hizmet Etik Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 200 sosyal çalışmacı oluşturmuştur. Verilerin analizi için SPSS programından yararlanılmış olup elde edilen veriler bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanarak analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizinde; sosyal çalışmacıların kişisel ve mesleki güç algı düzeyleri ile etik ikilem çözme becerisi arasında zayıf düzeyde ilişki bulunduğu, ölçeğin alt boyutlarından kolektif kimlik boyutu ile anlamlı farklılık oluştuğu ve etik ikilem çözme becerisine olumlu etkisinin bulunduğu; katılımcıların sosyodemografik özellikler kapsamında ise yalnızca cinsiyet faktörü ile lisans veya lisansüstü eğitimde adli sosyal hizmet/psikoloji dersi alma faktörünün etkili olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethical dilemma is one of the situations likely to be encountered in the social work profession applied in different fields and can affect the decision-making and evaluation process of social workers. Appropriate ethical decision-making regarding the ethical dilemma is influenced by the individual factors of the social worker making the assessment. This study was conducted to examine whether the ability to solve ethical dilemmas faced by social workers in the directorates of forensic support and victim services, where forensic social work has a significant application area in our country, is affected by sociodemographic characteristics and perceived personal and professional power levels. The research was conducted with a quantitative study method; the relational survey model was used for the research. The data within the scope of the study were obtained by using the sociodemographic information form, Social Workers' Perceptions of Personal and Professional Power Scale and Nathanson and Giffords Social Work Ethics Scale. The sample of the study consisted of 200 social workers working in the directorates of forensic support and victim services. SPSS program was used for data analysis and the data obtained were analyzed by applying independent sample t-test, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis. In the analysis of the data obtained from the participants, it was concluded that there was a weak relationship between the personal and professional power perception levels of social workers and their ethical dilemma solving skills, there was a significant difference with the collective identity dimension, one of the sub-dimensions of the scale, and it had a positive effect on ethical dilemma solving skills; within the scope of the sociodemographic characteristics of the participants, only the gender factor and the factor of taking forensic social work/psychology courses in undergraduate or graduate education were effective.