Perinenin taçlanma aşamasında gebenin fetal başa dokunmasının doğumun ikinci evresinin süresine ve anne bebek etkileşimine etkisi
The effect of maternal touch of the fetal head during perineal crowning on the duration of the second stage of labor and mother-infant interaction
  1. Tez No: 954685
  2. Yazar: DİLEK MAMİK AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, doğum yapan kadının taçlanma sırasında fetüsün başına dokunmasının, doğum eyleminin ikinci evresinin süresinin kısalmasına ve doğum sonrası anne-bebek etkileşiminin olumlu yönde etkilenmesine yönelik belirli bir müdahalenin etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülen randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmaya, İzmir ilinde bir hastanede uygun kriterleri karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 68 doğum yapan gebe dahil edilmiştir. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile; Tanıtıcı Bilgi Formu (TBF) ve Anne-Bebek Etkileşimi Değerlendirme Ölçeği (ABEDÖ) kullanılarak toplanmıştır. ABEDÖ üç dereceli Likert tipi yapıda bir ölçek olup; bebeğe duyarlılık, dokunma/tutma, göz teması, bakım sağlama ve duyguların ifadesi olmak üzere beş davranış kategorisinden oluşmaktadır. Her madde 0–2 arası puanlanmakta, toplam puan etkileşim düzeyini yansıtmaktadır. Bu çalışmada ölçeğin Cronbach alfa değeri birinci gün için 0,88; ikinci gün için 0,87 olarak belirlenmiş ve ölçeğin yüksek düzeyde güvenilir olduğu saptanmıştır. Müdahale grubundaki gebelere, doğumun latent fazında fetüsün taçlanmış başına dokunma eğitimi verilmiştir. Doğum sırasında kadınların bebek başına dokunmaları sağlanırken, kontrol grubundaki gebelere herhangi bir girişim uygulanmamış, rutin bakım almışlardır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Fisher'in kesin testi, ANOVA, Spearman Sıra Korelasyonu, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız gruplar t testi, grup içi karşılaştırmalarda ise bağımlı gruplar t testi (eşleştirilmiş t testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to evaluate the effect of a specific intervention—maternal touching of the fetal head during crowning—on the duration of the second stage of labor and early postpartum mother-infant interaction. The study included 68 pregnant women who met the inclusion criteria and voluntarily participated at a hospital in İzmir, Türkiye. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Information Form and the Mother-Infant Interaction Assessment Scale (MIIAS). MIIAS is a three-point Likert-type observational scale that consists of five behavioral categories: responsiveness to the infant, touching/holding, eye contact, providing care, and emotional expression. Each item is scored from 0 to 2, with higher total scores indicating a higher level of interaction. In this study, the Cronbach's alpha value of the scale was found to be 0.88 on the first day and 0.87 on the second day, indicating high internal consistency. Participants in the intervention group received education on touching the crowning fetal head during the latent phase of labor and were supported to touch their baby's head during delivery. The control group received only routine care without any intervention. Data were analyzed using descriptive statistics, Fisher's exact test, ANOVA, Spearman's rank correlation, independent samples t-test, and paired samples t-test.