Max Weber'de duygu sosyolojisi
Sociology of emotion in Max Weber
  1. Tez No: 954686
  2. Yazar: ÖZGE SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜCEDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Weber'in duygu sosyolojisine ilişkin yaptığı analizler ve analizlerinde öncelik verdiği duygusal eylem kavramı ve bunların yol açtığı filozofik akımların günümüz dünyasına olan etkileridir. Max Weber, Alman sosyolog, siyaset bilimci ve ekonomist olarak bilinen önemli bir düşünürdür. Weber, sosyal bilimler alanında önemli katkılarda bulunmuş ve sosyoloji, politik teori ve ekonomi alanlarında etkili bir figür olmuştur. Weber'in çalışmaları, sosyal eylemleri, toplumsal düzeni, güç ve otorite ilişkilerini anlamak için kapsamlı bir analitik çerçeve sunar. Weber'e göre sosyoloji alanında sadece duygusal eylemler gelişmelere neden olabilen özelliktedir. Duygusal eylemler sosyal eylemlerdir ve duygusal şekilde mevcut tutkular ve duygulanma eylemi tarafından belirlenir. Bununla birlikte, Weber'in bu konudaki yöntemler ve deneylerle ilgili çalışmaları bu tür eylemleri ayrıntılı olarak genelde hiç tartışmamakta ve sistematik ayrımlar önermemektedir. Alman sosyolog için duyguların kendileri duygulanma eyleminden farklı değildir. Max Weber'e göre duygulanma ile tutkular kesişebilmektedir. Weber,“anlam”kavramını sosyolojinin merkezine yerleştirerek sosyal eylemleri anlama ve yorumlama sürecine büyük bir vurgu yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Weber's analysis of the sociology of emotion and the concept of emotional action that he prioritized in his analyzes and the effects of the philosophical currents caused by them on today's world. Max Weber is an important thinker known as a German sociologist, political scientist and economist. Weber has made significant contributions to the social sciences and has been an influential figure in sociology, political theory, and economics. Weber's work provides a comprehensive analytical framework for understanding social actions, social order, and relations of power and authority. According to Weber, only emotional actions can lead to developments in the field of sociology. Emotional acts are social acts and are determined by the emotionally present passions and the act of being affected. However, Weber's work on methods and experiments on this topic often does not discuss such actions in detail and does not suggest systematic distinctions. For the German sociologist, emotions themselves are no different from the act of being touched. According to Max Weber, emotions and passions can intersect. Weber placed the concept of“meaning”at the center of sociology, placing great emphasis on the process of understanding and interpreting social actions.