Türk Ceza Hukukunda kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırımlar
Alternative sanctions to short term imprisonment in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 954687
  2. Yazar: GÜLTEN İŞ ARKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KESKİN KİZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ceza infaz kurumları çoğu zaman kişi üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Buna bağlı olarak cezaya maruz kalmış bireylerin topluma kazandırılmaları da zorlaşmaktadır. Çünkü ceza almış birey bulunduğu toplumda yaşamak zorundadır. Bu bağlamda da bireyin normal yaşamında da mağdur olmaması bazı tedbirlerin alınması da önem kazanmaktadır. Kısa süreli hapis cezası seçeneklerinin benimsenmesinde ve uygulanmasında devlet kurumları arasındaki işbirliği son derece önemlidir. Zira hapis cezası seçeneklerin uygulanması özel çaba gerektirir. Ayrıca hafif ceza olarak nitelendirilse de bir karşılığının bulunduğu kanısı toplumda yer bulur. Bu kurumlar, cezaevinde bulunan ya da tahliye edilen hükümlülere yönelik olarak onların topluma yeniden uyum sağlama sürecinde destek sunmalıdırlar. Hapis cezası, kısa süreye bakmadan kişinin kişiliğine olumsuz yönde etki etmektedir. Kısa süreli cezalarda hafifletici seçenekler sunularak, bireyin yaşadığı toplumdan kopmaması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Penitentiary institutions often have negative effects on the person. As a result, it is also becoming more difficult for individuals who have been subjected to imprisonment to gain public recognition. Because the penalized individual has to live in society. In this context, it is also important to take some measures not to be a victim in the normal life of an individual. Cooperation between government agencies is extremely important in the adoption and implementation of short-term prison sentence options. Because the application of imprisonment options requires special effort. These institutions should provide support in the process of collective re-adjustment to prisoners released in prison. The imprisonment has a negative effect on the person's personality without looking at the short term. Short-term punishment should be provided so that the individual does not break away from the community in which he lives.