Sıçanlarda lityum-pilokarpin ile oluşturulan temporal lob epilepsisi modelinde nükleer manyetik rezonans (NMR) spektrometrisi kullanılarak gerçekleştirilen metabolomik profilleme ile epileptogenez sürecine ait olası biyobelirteçlerin belirlenmesi
Determination of potential biomarkers of the epileptogenic process by metabolomic profiling using nuclear magnetic resonance (NMR) spectrometry in a lithium pilocarpine-induced temporal lobe epilepsy model in rats
  1. Tez No: 954690
  2. Yazar: FATMA MERVE ANTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDAL SÜYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Nöroloji, Biochemistry, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Temporal lob epilepsisi (TLE), sıklıkla beyin hasarı sonrası gelişen, tekrarlayan ve kendiliğinden oluşan nöbetlerle karakterize bir epilepsi türüdür. Epileptogenez olarak adlandırılan bu süreçte, normal beyin yapısı zamanla epileptik hale gelir. Tanıda elektroensefalogram (EEG) kullanılsa da, epilepsi gelişme riskini önceden tahmin etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, periferal örneklerle tespit edilebilecek biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, lityum-pilokarpin ile indüklenen sıçan TLE modelinde epileptogenezin akut, latent ve kronik evrelerinde plazma ve idrar metabolomik profili NMR spektroskopisiyle analiz edilmiştir. SE, lityum klorür ve düşük doz tekrarlayan pilokarpin enjeksiyonlarıyla indüklenmiştir. Kan ve idrar örnekleri sırasıyla SE sonrası 48. saat, 1. ve 6. haftada toplanmıştır. Elde edilen veriler MetaboAnalyst 6.0 ile analiz edilmiş, OPLS-DA ve volkan grafikleriyle anlamlı metabolit değişimleri değerlendirilmiştir. Bulgular, farklı evrelere özgü metabolit değişimlerini ortaya koymuştur. Plazma analizlerinde, akut fazda dimetil sülfoksit ve kreatinin düzeyleri azalırken, glisin ve kreatin düzeyleri artmıştır. Latent fazda yalnızca pirüvik asitte artış gözlenmiştir. Kronik fazda ise laktik asit, pirüvik asit ve süksinik asit düzeylerinde artış saptanmıştır. İdrar örneklerinde, akut fazda asetik asit, timol ve trimetilamin gibi metabolitler artarken, TCA döngüsüyle ilişkili birçok metabolit azalmıştır. Teobromin, taurin ve allantoin düzeyleri hem akut hem de latent fazda düşmüştür. Kronik fazda ise pimelik asit, tigliglisin ve ksanturik asit düzeylerinde azalma izlenmiştir. Bu metabolitler, glikoliz, TCA döngüsü ve amino asit metabolizmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu bulgular, epileptogenez evrelerinin belirlenmesi ve uygun tedavi stratejilerinin geliştirilmesine ışık tutarken, TLE'nin altında yatan mekanizmalarının aydınlatılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Temporal lobe epilepsy (TLE) is a common form of epilepsy characterized by recurrent, spontaneous seizures, often following an initial brain injury. This transformation, known as epileptogenesis, involves the gradual development of a normal brain into an epileptic one. Although electroencephalography (EEG) is the standard diagnostic tool, it lacks predictive power in identifying individuals at risk of developing epilepsy. Therefore, there is a critical need for peripheral biomarkers that can reflect the different stages of epileptogenesis. In this study, a lithium-pilocarpine-induced rat model of TLE was used to investigate plasma and urine metabolomic profiles during the acute, latent, and chronic phases of epileptogenesis. Status epilepticus (SE) was induced through lithium chloride and repeated low-dose pilocarpine injections. Blood and urine samples were collected at 48 hours, 1 week, and 6 weeks post-SE. Metabolites were analyzed using nuclear magnetic resonance (NMR) spectroscopy, and data were processed via MetaboAnalyst 6.0, employing OPLS-DA and volcano plot analyses. The results revealed distinct phase-specific metabolic changes. In plasma, acute phase showed decreased dimethyl sulfoxide and creatinine, with increased glycine and creatine; latent phase showed elevated pyruvate only; while the chronic phase showed increased lactate, pyruvate, and succinate. Urine samples indicated elevated acetic acid, thymol, and trimethylamine during the acute phase, alongside significant reductions in TCA cycle metabolites. Theobromine, taurine, and allantoin levels decreased in both acute and latent phases, while pimelic acid, tiglylglycine, and xanthurenic acid levels decreased during the chronic phase. These findings contribute to identifying stage-specific metabolic biomarkers and elucidating the underlying mechanisms of epileptogenesis in TLE.