Medyanın bireyi eğitme işlevi bağlamında yetişkinlerin çevrim içi çocuk istismarı farkındalık düzeylerinin artırılması
Increasing online child abuse awareness level of adults in the context of media's role in education
  1. Tez No: 954723
  2. Yazar: İREM EBRU YILDIRIM ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEÇİL BANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin hızla ilerlemesiyle birlikte, çocuklar çevrim içi ortamlarda çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Çocukları çevrim içi ortamlardaki tehlikelere karşı korumanın ilk olarak ebeveynlerin görevi olması sebebiyle, ebeveyn bakımından yoksun durumda bulunan çocuklar, çevrim içi istismar risklerine karşı savunmasız kalabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşen çevrim içi çocuk istismarı riskine karşı çocukların korunabilmesinin sağlanması amacıyla, devlet koruması altında olan çocuklara bakım veren personelin farkındalık düzeylerini medyanın bireyi eğitme işlevi kapsamında artırılmasıdır. Karma yöntemden yararlanılan bu tez çalışmasında, keşfedici sıralı desen benimsenmiş; araştırma katılımcıları, amaca yönelik örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Nitel aşamada, 14 sorumlu bakım personeliyle yapılan görüşmeler aracılığıyla, personelin çevrim içi çocuk istismarı konusunda mevcut bilgi düzeyleri değerlendirilmiş ve eğitim ihtiyaçları belirlenmiştir. Nicel aşamadaysa, 42 sorumlu bakım personelinin katılımıyla bir eğitim uygulanmış ve eğitimin etkinliğini ölçmek amacıyla zayıf deneysel desenden yararlanılmıştır. Elde edilen nitel bulgular, medyanın bireyi eğitme işlevi bağlamında değerlendirildiğinde, sosyal medyanın bireyler tarafından bilgi edinme aracı olarak kullanıldığını ve olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Araştırma bulguları, çocuklardan sorumlu bakım personellerinin, çocukların sosyal medya kullanımına dair genel bir farkındalığa sahip olduklarını, ancak kavrama ilişkin farkındalıklarının sınırlı olduğunu, sosyal medya kullanımının denetlenmesi ve çocuklara rehberlik edilmesi konusunda sistematik bir yaklaşım geliştirmede zorlandıklarını göstermektedir. Bu bağlamda, personellerin çevrim içi çocuk istismarı farkındalığını sağlamak amacıyla bilgilendirici, erişilebilir ve etkili medya materyallerine ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları ise uygulanan eğitimin ve eğitim içeriğinde yer alan medya çıktılarının, sorumlu bakım personelinin çevrim içi çocuk istismarı konusundaki farkındalık düzeyini anlamlı ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of digitalization, children are increasingly exposed to various risks in online environments. Since it is primarily the responsibility of parents to protect children from the dangers of online spaces, children who lack parental care may be particularly vulnerable to online abuse risks. The aim of this thesis is to enhance the awareness levels of caregivers of children under state protection concerning the risks of online child abuse on social media platforms, within the context of the media's role in educating individuals. This thesis, which employs a mixed-methods approach, adopts an exploratory sequential design. The research participants were selected using a purposeful sampling method. In the qualitative phase, interviews were conducted with 14 responsible caregivers to assess their current knowledge levels regarding online child abuse and to identify their educational needs. In the quantitative phase, a training session was implemented with the participation of 42 responsible caregivers, and a weak experimental design was used to measure the effectiveness of the training. The qualitative findings, when assessed within the framework of the media's educational function, reveal that social media is used by individuals as a tool for acquiring information and has positive effects. The research findings indicate that caregivers responsible for children have a general awareness of children's use of social media but have limited awareness regarding its implications. They also struggle to develop a systematic approach to monitoring social media usage and guiding children. In this context, it was identified that caregivers need informative, accessible, and effective media materials to raise awareness about online child abuse. The quantitative findings demonstrate that the training provided and the media outputs included in the training significantly increased the caregivers' awareness levels regarding online child abuse.