Tunus ve Türkiye serbest ticaret anlaşmasının etkileri
The effects of free trade agreement between Tunisia and Turkey
- Tez No: 954749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tarih boyunca devletler, varlıklarını sürdürebilmek için hem iç hem de dış ekonomik faaliyetlere yönelmişlerdir. Üretilen malların dış pazarlara sunulması, gelir artışını ve ekonomik büyümeyi tetiklemiştir. Bu süreçte, ekonomik teoriler ve dış ticaret uygulamaları sürekli bir evrim geçirmiştir. Merkantilizmden stratejik ticaret politikalarına uzanan bu değişim, ikili iş birliklerinden karmaşık çok taraflı anlaşmalara kadar geniş bir yelpazede gerçekleşmiştir. Özellikle teknolojinin hızla ilerlemesi, coğrafi mesafelerin önemini azaltarak, dünyanın farklı köşelerindeki ülkeler arasında ekonomik iş birliği olanaklarını artırmıştır. Geçmişte komşu ülkelerle sınırlı olan ticaret, günümüzde ülkelerin kendi çıkarları doğrultusunda en verimli ortakları seçme eğilimine dönüşmüştür. Bu iş birlikleri, ikili veya çok taraflı anlaşmalar şeklinde olabilirken, son yıllarda devletlerin daha çok ikili ticaret anlaşmalarına yöneldiği görülmektedir Bu çalışma, Türkiye ile Tunus arasında 2005 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) ekonomik, ticari ve sektörel etkilerini incelemektedir. Anlaşma, iki ülke arasındaki ticaret hacmini önemli ölçüde artırarak sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinde yeni fırsatlar yaratmıştır. Türkiye'nin Tunus'a ihracatı hızla artarken, Tunus'un dış ticaret açığı büyümüş ve yerel sanayi rekabet baskısıyla karşı karşıya kalmıştır. Bununla birlikte, STA, Tunus'un ihracat çeşitliliğini artırmış, doğrudan yabancı yatırımları teşvik etmiş ve iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu derinleştirmiştir. Türkiye açısından ise STA, Kuzey Afrika pazarına erişimi kolaylaştırmış, Türk sanayi ürünlerinin Tunus piyasasında daha güçlü bir konuma ulaşmasını sağlamıştır. Ancak, anlaşmanın Tunus'un yerel üreticileri üzerindeki olumsuz etkileri ve ticaret dengesindeki bozulma, 2023 yılında STA'nın revize edilmesine yönelik adımların atılmasına yol açmıştır. Çalışma, STA'nın iki ülke ekonomisi üzerindeki avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek, daha dengeli ve sürdürülebilir bir ticaret ilişkisi için politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, states have engaged in both domestic and foreign economic activities to sustain their existence. Presenting produced goods to foreign markets has triggered income growth and economic expansion. In this process, economic theories and foreign trade practices have undergone constant evolution. This change, ranging from mercantilism to strategic trade policies, has taken place across a wide spectrum, from bilateral collaborations to complex multilateral agreements. Particularly, the rapid advancement of technology has diminished the importance of geographical distances, increasing opportunities for economic cooperation between countries in different corners of the world. While trade was previously limited to neighboring countries, it has now transformed into a tendency for countries to choose the most efficient partners in line with their own interests. These collaborations can take the form of bilateral or multilateral agreements, but in recent years, states have increasingly focused on bilateral trade agreements. This study examines the economic, commercial, and sectoral effects of the Free Trade Agreement (FTA) that entered into force between Turkey and Tunisia in 2005. The agreement significantly increased the trade volume between the two countries, creating new opportunities in the industrial, agricultural, and service sectors. While Turkey's exports to Tunisia rapidly increased, Tunisia's foreign trade deficit widened, and its local industry faced competitive pressure. However, the FTA diversified Tunisia's exports, encouraged foreign direct investment, and deepened economic integration between the two countries. For Turkey, the FTA facilitated access to the North African market, allowing Turkish industrial products to achieve a stronger position in the Tunisian market. However, the negative impacts of the agreement on Tunisia's local producers and the deterioration in the trade balance led to steps being taken in 2023 to revise the FTA. The study evaluates the advantages and disadvantages of the FTA on the economies of both countries, offering policy recommendations for a more balanced and sustainable trade relationship.