Alzheimer Hastalığı'nda periferal mitokondriyal disfonksiyon
Peripheral mitochondrial dysfunction in Alzheimer's Disese
- Tez No: 954856
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARIK BAYKAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), nöronal hasar, demans ve bilişsel gerileme ile seyredip ölüme götüren ve yaşla birlikte en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. AH, beyinde amiloid-β (Aβ) ve hiperfosforile tau birikimi ile karakterize edilir. Mevcut tedaviler yalnızca semptomatik iyileşme sağlayıp, nöröpatolojik durumu değiştimede eksik kalmaktadır. Bunun temel nedeni AH mekanizmasının tam olarak anlaşılamamış olmasıdır. Son çalışmalar, AH patogenezinde periferik bağışıklık sistemi düzensizliği ve mitokondriyal disfonksiyonun önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, proteom profili ve mitokondriyal değişiklikler temelinde periferik bağışıklık hücresi alt gruplarının AH'ye özgü etkilerini araştırmak ve plazmadaki inflamatuar yanıtı sitokin taraması ile değerlendirmektir. Bu doğrultuda, AH ve yaş uyumlu sağlıklı kontrol gruplarından alınan periferik kan örneklerinden FACS yöntemiyle CD4+ ve CD8+ T hücreleri, CD14+ monositler ve CD19+ B hücreleri izole edilmiş; ayrıca plazmaları da ayrıştırılmıştır. LC-MS/MS analizi sonucunda, CD4+ T hücrelerinde 387, CD8+ T hücrelerinde ise 121 proteinin ekspresyonu anlamlı değişim göstermiştir. Yapılan biyoinformatik analizler, CD4+ T hücrelerinde değişen proteinlerin RNA bağlanması ve nörodejeneratif süreçlerle; CD8+ T hücrelerinde değişen proteinlerin ise glikoliz metabolizması ve protein katlanmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. JC-1 ve MitoSOX Red boyamaları da T hücreleri arasında farklı mitokondriyal değişimleri desteklemiştir. Ayrıca, plazma örneklerinde 20 sitokin/kemokin düzeyi incelenmiş ve MCP-1, MIP-1a, MIP-1b, MMP-9, RANTES ve VEGF düzeylerinin anlamlı şekilde azaldığı bulunmuştur. Bu bulgular, AH patolojisinde periferik T hücrelerinin kendilerine özgü proteomik ve mitokondriyal özelliklere sahip olduğunu ortaya koyarken, plazmadaki inflamatuar yanıtın da azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is the most common age-related neurodegenerative disease that progresses with neuronal damage, dementia and cognitive decline leading to death. AD is characterized by the accumulation of amyloid-β and hyperphosphorylated tau in the brain. However, current treatments only provide symptomatic improvement and fail to change the neuropathology. The main reason for this is that the mechanism of AD is not fully understood. Recent studies emphasize the importance of peripheral immune dysregulation and mitochondrial dysfunction in the pathogenesis of AD. The aim of this study is to investigate the AD-specific effects of peripheral immune cell subtypes based on their proteomic profiles and mitochondrial alterations and to evaluate the inflammatory response in plasma by cytokine screening. In this context, CD4+ and CD8+ T cells, CD14+ monocytes and CD19+ B cells were isolated from peripheral blood samples obtained from AD and age-matched healthy control groups by FACS method and plasma was also separated. LC-MS/MS-based proteomic analysis revealed significant differential expression of 387 proteins in CD4+ T cells and 121 proteins in CD8+ T cells. Bioinformatics analyses indicated that the altered proteins in CD4+ T cells were primarily involved in RNA binding and neurodegenerative processes, whereas those in CD8+ T cells were associated with glycolytic metabolism and protein folding. Furthermore, mitochondrial assays JC-1 and MitoSOX Red, supported the idea of differential mitochondrial activity of different T cells. In addition, plasma cytokine profiling revealed a significant reduction in the levels of MCP-1, MIP-1α, MIP-1β, MMP-9, RANTES, and VEGF. These findings suggest that peripheral T cells have different proteomic and mitochondrial properties in the pathology of AD and that the inflammatory response in plasma is also reduced.