Down sendromlu bireylerin rekreatif amaçlı sportif etkinliklere katılımının ailelerinin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri üzerine etkisi
The effect of participation of individuals with down syndrome in recreational sports activities on the quality of life and happiness levels of their families
  1. Tez No: 954919
  2. Yazar: FATMA ÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ILKIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Down Sendromlu Bireylerin Rekreatif Amaçlı Sportif Etkinliklere Katılımının Ailelerinin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Düzeyleri Üzerine Etkisi Amaç: Bu doktora tezinin amacı Down Sendromlu bireylerin rekreatif amaçlı sportif etkinliklere katılımlarına bağlı olarak kadın ebeveynlerinin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri üzerinde etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Materyal ve metot: Araştırmada karma araştırma modeli kapsamında yer alan yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Nicel yöntem için ön-son test kontrol gruplu eşleştirilmiş seçkisiz desen deneysel bölümde 18-25 yaş arasında olan Down Sendromlu bireylere haftada 3 gün 30'ar dakikadan oluşan toplamda 24 haftalık aerobik içerikli eğlenceli basit oyunlar uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test işlemleri (Kişisel Bilgi Formu, Oxford Mutluluk Ölçeğinin Kısa Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu) uygulanmıştır. Yapılan normallik analizi sonucuna göre parametrik testler yapılmıştır. Ölçeklere yönelik deneysel ve kontrol gruplarının ortalamaları ve standart sapmaları ile 2x2 faktöriyel Anova analizi yapılmıştır. Nitel araştırmalar için ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Kadın ebeveynlere 5 açık uçlu araştırma sorusu yöneltilmiştir. İçerik analizi ile kod, kategori ve temalar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Participation of Individuals with Down Syndrome in Recreational Sports Activities on the Quality of Life and Happiness Levels of Their Families Aim: The aim of this doctoral thesis is to investigate whether the participation of individuals with Down syndrome in recreational sports activities has an effect on the quality of life and happiness levels of their female parents. Material and method: The converging parallel design was used within the mixed research model in this study. For the quantitative method, a pre-post test control group matched randomised design was used in the experimental section, where individuals with Down syndrome aged 18-25 were given fun and simple aerobic games for 30 minutes, 3 days a week, for a total of 24 weeks. No intervention was made in the control group. Pre-test and post-test procedures (Personal Information Form, Short Form of the Oxford Happiness Scale, Short Form of the World Health Organisation Quality of Life Scale) were applied to both the experimental and control groups. Parametric tests were performed based on the results of the normality analysis. A 2x2 factorial ANOVA analysis was conducted on the means and standard deviations of the experimental and control groups for the scales. For qualitative research, a case study design was used. Five open-ended research questions were posed to female parents. Content analysis was used to identify codes, categories, and themes.